"nawet niedługi wypoczynek upycha się gdzieś między obowiązkami. Kazanie – wysłuchane albo może przeczytane – rozrywa ten napięty ciąg i kieruje myśl do obszarów, nad którymi czas nie ma takiej władzy.
Temat czasu zawsze mnie fascynował – jako temat filozoficzny, egzystencjalny, głęboko teologiczny. Świadectwa tej fascynacji można znaleźć rozsiane we wszystkich poprzednich tomikach. Choćby w samych tytułach: „10.30 u Maksymiliana” – to przecież wyraźnie wyznaczona godzina na zegarze, „Zakład o życie wieczne” – to rozgrywka pomiędzy czasem a wiecznością, a „Daj nam oczy widzące” – prośba o wzrok tak przenikliwy, aby mógł wznieść się ponad czas.
Gdy rozerwą się więzy czasu... Prowadzi ten ciąg refleksji do momentu, w którym nasz czas się urwie, a trzy kropki zawieszą perspektywę na brzegu Nieznanego. Ta perspektywa jest perspektywą wszystkich rozważań w tym tomie.
Michał Heller – uczony, kosmolog, filozof i teolog, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dojrzeć dzieła sztuki, a sporych fizyków uważa za doskonałych artystów, stwarzających swe kompozycje z liczb i matematycznych formuł.
Sam w swych licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego."