Trzy powieści Mirosława Nahacza skategoryzowane w jednym tomie. Osiem cztery to autentyczny i barwny portret pokolenia, które bawi się, kocha, imprezuje i poszukuje sensu życia w halucynogennych doświadczeniach.
Już swoim debiutem osiemnastolatek z Beskidu Niskiego złożył dowód absolutnego słuchu językowego. Druga książka Nahacza, Bombel, to snuty na pustym przystanku autobusowym monolog wiejskiego pijaczka, zarazem dowcipna i przejmująco smutna opowieść o życiu i o świecie.,,Bombel - to my!
Jest w tym bohaterze takie zderzenie rozmaitych krańcowości ludzkiej natury, taka żywotność i jednoczesna zgoda na samozatratę, taka nieumiejętność życia i umiejętność niezmożonego trwania, jakie znamy wszyscy z doświadczenia osobistego, narodowego, zbiorowego" - pisała Helena Zaworska.
Trzecia powieść, Bocian i Lola, powstała po przeprowadzce Nahacza do Warszawy i jest rewelacyjnym literacko opisem wędrówki przez rzeczywistość, której istnienie wcale nie jest pewne.,,Czym są zmieniacze czasu$884 Czy Lola istnieje naprawdę$885 Czy halucynacje wreszcie się skończą$886 A może koniec świata jednak nastąpił$887" - pyta autor.
Nahacz napisał książkę, którą - jak uważa Jarosław Lipszyc - zasłużył sobie na miano,,polskiego Burroughsa".,,Istnieje pewien oddzielny wariant prozy. Jego wyjątkowość polega mniej więcej na tym,w trakcie lektury ma się wrażenie, że nie została napisana, ale ktoś to komuś podyktował.
Po prostu czytając, słyszy się głos. Nie należy on wszakże do żadnej mocnej osoby, lecz jego brzmienie jest jak najmocniej żywe i niemal cielesne. Tak właśnie wygląda przypadek Mirosława Nahacza.
Rzeczywistość nabrała ochoty na wypowiedź i w tym celu wybrała sobie Nahacza, a on zgodził się jej wysłuchać i zapisać. Tak, Szanowne Panie i Panowie, Mirosław Nahacz jest wybrańcem. Tutaj mam absolutną pewność.
To się po prostu słyszy. Czegoś takiego nie można się nauczyć, ponieważ nie ma od kogo. To się najzwyczajniej posiada albo raczej jest się poprzez to posiadanym." Andrzej Stasiuk Wydanie jubileuszowe, opublikowane z okazji dwudziestopięciolecia Wydawnictwa Czarne, to hołd złożony przedwcześnie zmarłemu pisarzowi.