Tytułowe pytanie można też sformułować tak: czy o Bogu chrześcijan da się mówić językiem chińskim - językiem ideograficznym (obrazkowym), a więc posługującym się nie tylko zupełnie innymi pojęciami, lecz wręcz pojęciami innego rodzaju, a przy tym pojęciami które wyrosły z wielowiekowej tradycji filozoficznej nieodłącznie splecionej z największymi religiami wyznawanymi przez Chińczyków?
Misjonarze chrześcijańscy, którzy dotarli do Państwa Środka, pozytywnie odpowiedzieli na to pytanie. W związku z tym zrezygnowali z używania odniesień do tracyjnych terminów i wartości europejskich, takich jak osoba, piękno, miłość, czy wolność, ponieważ nie funkcjonowały one w chińskiej mentalności w zachodnim rozumieniu. Zamiast tego odwołali się do tego, co zrozumiałe, jak choćby do widocznego na okładce "Dào" - kluczowego pojęcia taoizmu, pojęcia które zastąpiło "Słowo" w katolickim przekładzie prologu Ewangelii według św. Jana. Już sam ten przykład demonstruje, jak oszałamiające perspektywy otwiera przed człowiekiem Zachodu kontakt z chrześcijaństwem zanurzonym w skarbcu kultury i mądrości chińskiej!
Wykłady, udostępnione w ramach niniejszej publikacji, pozwalają odkryć nowy smak Ewangelii i w niezwykły sposób ubogacić wiarę Europejczyka, potwierdzając przy tym myśl św. Augustyna o Bogu, który jest zawsze pokaźniejszy od formuł i obrazów, jakimi człowiek jest w stanie się posłużyć w ogóle, a zwłaszcza nie przekraczając ram własnej kultury.
--
SPIS TREŚCI
Spotkanie 1. Obraz świata a teologia na przykładzie cywilizacji chińskiej - o tym, że to, jak postrzegamy świat, ma wpływ na to, w co wierzymy.
Spotkanie 2. Język chiński a obraz świata - o tym, że język, w jakim myślimy, wpływa na to, jak postrzegamy świat.
Spotkanie 3. Filozofia w cywilizacji chińskiej - o zaskakująco innym postrzeganiu świata przez Chińczyków.
Spotkanie 4. Konfucjanizm w chrześcijaństwie - na przykład o tym, czy Jezus jest konfucjańską bramą?
Spotkanie 5. Daoizm w chrześcijaństwie - na przykład o tym, iż Chrystus jest utożsamiany z odwiecznym dào.
Spotkanie 6. Buddyzm w chrześcijaństwie - na przykład o kenozie Chrystusa, jako wejściu w buddyjską pustkę.
Spotkanie 7. Pytania i odpowiedzi - 34 pytania i odpowiedzi, w tym takie kwestie jak: jak Kościół podchodzi do użytkowania medytacji zen na modlitwie · czy chrześcijanin może kłaniać się przed portretem założyciela szkoły walki · jak chrześcijanie chińscy obywają się bez europejskich pojęć: osoby, prawdy, wolności, miłości · czy joga jest niebezpieczna · jak rozumieć dalekowschodni kult przodków · czy Kościół w Chinach powinien wspierać rozwój demokracji · czego możemy...