Drama procesualna jest metodą, którą można zastosować w przeróżnych grupach wiekowych, lecz jest nad wyraz przydatna w pracy z dziećmi, ponieważ dzieci prosto identyfikują się z rolą, ich myślenie oparte jest na operacjach solidnych (Piaget & Inhelder, 1999), jeszcze nieabstrakcyjne, więc trudniej jest im pracować dramą opartą na technikach. W dramie dziecięcej najpierw jest działanie, a później jego analiza. Kiedy dziecko dostaje rolę, już w chwili jej otrzymania jest fikcyjną postacią, i co więcej już od tej chwili rozpoczyna poruszać się i wydawać dźwięki charakterystyczne dla niej. Dziecko całe jest w roli od chwili jej przybrania, a dopiero po czasie może nastąpić analiza działań, werbalizacja przeżyć, uogólnianie i budowanie pojęć.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to część teoretyczna, mówiąca o dramie procesualnej jako jednej z odmian dramy. W tej części omówiona została drama jako metoda edukacyjna, jej możliwości i uwarunkowania,głównie drama procesualna, jej części, metody ewaluacji i związek z zabawą tematyczną. Ważną część stanowi tutaj omówienie strategii dramowych, niepowtarzalnych dla tej odmiany dramy. Druga część publikacji przedstawia użycie dramy procesualnej w praktyce. Gromadzi scenariusze zajęć dramowych oraz planer, tj. Narzędzie do jej planowania.
Obie części stanowią spójną całość – scenariusze zajęć są podstawą, do której odniesienia znajdują się w części teoretycznej. Dzięki temu czytelnik może odnaleźć omawiany w scenariuszu składnik w kontekście całych zajęć dramowych.
Tytuł Drama procesualna w pracy z dziećmi w przedszkolu i klasach 1-3 Autor Kamila Witerska Wydawnictwo Difin EAN 9788366491144 ISBN 9788366491144 Kategoria Nauki humanistyczne\Psychologia liczba stron 110 Format 16x23x0.7 cm Rok wydania 2021 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.188 kg