Inspirację do napisania książki stanowiły zainteresowania Autorki przemianami ogólnoświatowymi. W monografii odszukamy zarówno treści dotyczące uporządkowania refleksji teoretycznej, jak i dokumentację empiryczną. Ta ostatnia mieści, oprócz danych pochodzących z różnorodnych źródeł, także wyniki prac własnych Autorki oraz tych wyprodukowanych pod jej kierunkiem. Są to w wielu przypadkach badania o bezapelacyjnie rozpoznawczym charakterze. Czynnikiem hamującym podjęcie systematycznych badań jest bez dwóch zdań nieobecność teorii, stanowiącej – w naukach empirycznych – jedno z głównych źródeł hipotez. Z tego powodu wiedza teoretyczna, a także wyniki badań empirycznych przywoływane w niniejszej monografii bliższe są, w niektórych punktach, eseistyce naukowej aniżeli opracowaniom stricte naukowym. Słowo szkice w podtytule uwypukla z kolei selektywność w doborze i sposobie prezentacji zagadnień poświęconych relacjom człowiek (młody dorosły) i świat (zmieniający się).
Dr hab. Grażyna Katra:
Szczegółowe opisanie zawartości książki ma wyszczególnić, jakie dostatek treści posiada niniejsza monografia. Należy podkreślić ogromną wiedzę i wnikliwość Autorki i oryginalne ujęcie tematu. Podjęcie się zadania, opisanie i wyjaśnienia istoty i skutków globalizacji z perspektywy psychologicznej jest zadaniem karkołomnym, ze względu na złożoność zjawiska i na brak narzędzi do jego badania. (...)
Książkę Marii Ledzińskiej „Młodzi dorośli w dobie globalizacji. Szkice psychologiczne" uważam za bardzo wartościową, przydatną nie tylko psychologom i studentom psychologii, ale także socjologom, pedagogom i wszystkim osobom zainteresowanym przemianami globalizacyjnymi i rozwojem współczesnego społeczeństwa i współczesnego człowieka. Praca ta stanowi z jednej strony bogate źródło wiedzy o globalizacji w ujęciu psychologicznym, a z drugiej ma szansę stać się źródłem inspiracji dla przyszłych badaczy tych procesów.
Wstęp