Gujana. Kraina tysiąca rzek, zachłannej puszczy, zapomnianych plemion. Dzikie Wybrzeże. Przeżyć można tylko, podróżując wąskim pasem brzegowym – z każdym kilometrem w głąb lądu rośnie ryzyko złapania egzotycznej choroby, rozszarpania przez dzikie zwierzęta czy utopienia w wartkim strumieniu.
Ale to także spektakularny świat fosforyzującej zieleni, a także nieodkrytych gatunków zwierząt. Ta niezwykła uroda, dziki charakter i wspomnienia o przodku, któremu marzyło się cukrowe królestwo na wybrzeżu Gujany, pchnęły Johna Gimlette’a na wyprawę wzdłuż nieposkromionego wybrzeża Ameryki Środkowej.
Ta podróż zaprowadzi go do kryjówek zbiegłych niewolników i kolonii karnych, odległych indiańskich wiosek i utopijnej osady sekty Świątynia Ludu, gdzie w 1978 roku ponad dziewięciuset Amerykanów popełniło zbiorowe samobójstwo.
Na swej drodze spotka rebeliantów, poszukiwaczy złota, zbójników i szamanów. „Dzikie Wybrzeże” to porywająca opowieść o niezwykłej wyprawie do jednego z najefektowniejszych, najbardziej nieprzyjaznych i najmniej zbadanych zakątków współczesnego świata.
2012 — Nagroda im. Williama Dolmana dla najlepszej książki podróżniczej. „Absolutnie fascynująca książka. Gimlette z niezwykłym talentem i przenikliwością przedstawia całkiem zapomniany zakątek świata.” William Boyd „Żywiołowy, dowcipny i wspaniale zorientowany (…).
Gimlette ma dar opisywania swych bohaterów w kilku korzystnie dobranych słowach. Zręcznie łączy dociekliwość z talentem gawędziarza.” Oliver Balch, „The Guardian” „„Dzikie Wybrzeże” jest owocem nadzwyczajnego oddania, nienasyconej ciekawości i ogromnej empatii.
Krajobrazy opisywane przez Gimlette’a są zniewalająco ładne, lecz pod lekkim piórem kryje się czasem przejmująca melancholia.” Michael Jacobs, „The Spektator” „Porywająca odyseja, idealna opowieść podróżnicza.” „The Wall Street Journal” „bardzo barwny opis jednego z ostatnich dzikich miejsc na Ziemi.” Liesl Schillinger, „The New York Times” „Fascynująca opowieść o buntownikach i odległej dżungli, wężach i niewolnictwie.
Siedząc w fotelu, wyruszamy na poszukiwanie przygód.” „The Financial Times” „Książki Gimlette’a nie można odłożyć aż do późnej nocy. Barwnym, niemal nieprawdopodobnym opowieściom towarzyszy tu dowcip i przenikliwość.” „The Globe and Mail” „Dwa warianty książek podróżniczych cenię najwyżej: te opisujące miejsca, o których nic albo prawie nic nie wiemy,, a także te, które czyta się tak, jak się w dzieciństwie czytało Juliusza Verne’a.
„Dzikie Wybrzeże” łączy oba te nurty. Trzy Gujany, zapomniany margines Ameryki Południowej, Anglicy, Holendrzy, Francuzi, Indianie i zbiegli niewolnicy, niedostępna puszcza pożerająca śmiałków, makabryczny finał historii pewnej sekty, przerażająca kolonia karna, a choćby centrum lotów kosmicznych.
Wszystko to w zachwycających dekoracjach egzotycznej przyrody i opisane przez Gimlette’a barwnie — lecz też z humorem. Ja również tam chcę!” Tomasz Pindel „Nie mam pojęcia, co za siła kazała temu londyńczykowi włóczyć się po dzikich ostępach Ameryki Południowej.
Nie mam pojęcia, co za siła nie pozwalała mi oderwać się od tej książki. John Gimlette objechał Gujanę, Surinam i Gujanę Francuską, ja pochłonąłem jego opowieść od deski do deski. Każdy z nas miał satysfakcję.” Dariusz Fedor redaktor naczelny „Kontynentów”