Próba interpretacji życia politycznego poprzez pryzmat ruchów, idei i organizacji jest stanowczo złożonym i niełatwym zagadnieniem. Przekonania i idee są często przecież głównymi przesłankami działań podejmowanych poprzez aktorów politycznych, a w tym także i poprzez państwa.
Redaktorzy mają świadomość, że jest to śmiała próba, ponieważ temat ten jest wyjątkowo szeroki. Z tych to powodów analizie zostały poddane wybrane aspekty tego zagadnienia. Ceniono jednak, iż nie warto zwlekać z wydaniem książki dotyczącej jednego z kluczowych problemów w kontekście prędko zmieniającej się rzeczywistości na tym obszarze.
Właśnie kwestia zakorzenionych społecznie idei, jak i istniejących form organizacyjnych je ucieleśniających – na ogół w postaci partii politycznych, ale także związków zawodowych czy innego typu organizacji pozarządowych – może okazać się decydująca dla przebiegu procesów politycznych, które nabrały nowej dynamiki w 2011 roku.
Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza poświęcona jest ideom politycznym świata arabsko-muzułmańskiego, druga – partiom i innym organizacjom politycznym Bliskiego Wschodu.