Tożsamość człowieka, opowieść o sobie powstaje w relacjach z osobami stanowczymi, w ich ewaluacjach i sposobach rozumienia rzeczywistości - jest zanurzona w systemie rodzinnych znaczeń. Niniejsza monografia mieści teoretyczną refleksję i przegląd badań autorki na temat kształtowania się tożsamości narracyjnej w rodzinie, a także szczegółową analizę narracji tożsamościowych w cyklu życia rodziny.
Jest równocześnie zaproszeniem do dyskusji na temat istoty formowania się tożsamości jednostki, ważnych elementów kontekstowych jej konstruowania i związanych z tym możliwości wspierania osoby w konstruktywnej reorganizacji opowieści o sobie.
* * * Obszarem zainteresowań Pani dr Anny Cierpki jest psychologia narracyjna, dynamicznie rozwijająca się dziedzina psychologii. (...) Przygotowywana publikacja poświęcona jest badaniu specyfiki narracji tożsamościowych w okresie wczesnej dorosłości i ich związków z oceną relacji w rodzinie pochodzenia i w aktualnym małżeństwie.
(...) Książka posiada kompetentne wprowadzenie teoretyczne. Podejmuje widoczne zagadnienie związków pomiędzy relacjami w rodzinie pochodzenia a kształtowaniem tożsamości narracyjnej. (...) Może być interesująca dla osób zajmujących się psychologią narracyjną, psychologów wychowawczych, a także psychologów klinicznych i psychoterapeutów.
Zawarta w niej wiedza poszerza zrozumienie sposobów ujmowania jednostkowego doświadczenia człowieka i nadawania znaczeń ważnym wydarzeniom. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.