To interesujący i wartościowy materiał do studiowania kwestii związanych z optymalizacją cyklu pomyślnego starzenia się. Praca należycie wpisuje się w aktualną, ważną dyskusję nad poszukiwaniem adekwatnego modelu przygotowania społeczeństwa do samodzielnej, zdrowej, aktywnej późnej dorosłości, do nowych sposobów podnoszenia jakości coraz dłuższego życia.
Publikowany zbiór przedmiotowych analiz to praca konieczna i oczekiwana na rynku wydawniczym, w środowisku akademickim - wśród studentów i dydaktyków i w środowisku teoretyków i praktyków - przedstawicieli nauki i szeroko rozumianych służb społecznych.
To swoiste ukoronowanie wieloletnich poszukiwań naukowych Autorki i jej konsekwentnie wykonywanych zainteresowań, dokumentowanych licznymi publikacjami. Wartość monografii będzie narastać równolegle do upływu czasu i kolejnych zmian związanych z przyjmowanymi strategiami zapobiegania ageizmowi, marginalizacji, promocji aktywizacji, całożyciowej edukacji i samodzielności we wszelkich fazach życia.
Z recenzji prof. Dr hab. Elżbiety Trafiałek