Eduard von Hartmann niejednokrotnie pisał o ważnych sprawach i czynił to w sposób porywający. Samo hasło „filozofia nieświadomego” wydaje się brzmieć wręcz sensacyjnie. Sugeruje ono, iż chodzi tu o dociekania pionierskie w stosunku do późniejszej psychoanalizy i egzystencjalizmu, co rzeczywiście ma miejsce.
z całą pewnością prawdą jest, że von Hartmanna, obok Schopenhauera i Nietzschego, można byłoby zaliczyć do najważniejszych dziewiętnastowiecznych prekursorów filozofii życia, reprezentowanej w dwudziestym wieku poprzez takie postacie jak Dilthey, Bergson, czyjeszcze w nieodgadniony sposób zapomniany Eucken.
Przedmiotem mojego zainteresowania jest estetyka von Hartmanna, fascynująca część jego filozofii, która jak dotychczas nie doczekała się w literaturze światowej żadnego opracowania monograficznego. A jest ona ciekawa z wyjątkowo ważnego powodu.
Otóż stanowi jedną z nielicznych w piśmiennictwie światowym prób połączenia problematyki estetycznej i teleologicznej, dokonanej w taki sposób, jak czynił to Kant. Czy znaczy to, iż von Hartmann był uczniem i kontynuatorem Kanta? z przedmowy autora Tytuł Estetyka Eduarda von Hartmanna Autor Dariusz Pakulski Wydawnictwo Tako EAN 9788362737192 ISBN 9788362737192 Kategoria Nauki humanistyczne\Filozofia liczba stron 252 Format 14.5x20.5x1.5 cm Rok wydania 2013 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.316 kg