Słownik rodzinny Filtry
Słownik rodzinny Filtry
Słownik rodzinny Filtry

Słownik rodzinny Filtry

31,80 zł

Wyjątkowa okazja dla Ciebie!

Najkorzystniejszą ofertę ma TaniaKsiazka.pl w cenie 31,80 zł

Przejrzeliśmy całą bazę e-sklepów w systemie Docero aby odnaleźć najlepszą ofertę dla Ciebie. Słownik rodzinny Filtry Filtry z kategorii encyklopedie i słowniki kupisz w cenie 31,80 zł w sklepie TaniaKsiazka.pl. Cena 31,80 zł nie zawiera ewentualnych kosztów wysyłki.

Zobacz wszystkie oferty ...
  • Cechy:
  • Encyklopedie i słowniki
  • Filtry
  • 9788396060945
  • twarda
  • Natalia Ginzburg
  • Filtry
  • 320
  • 2021

Opis Słownik rodzinny Filtry

Słownik rodzinny to klasyka literatury światowej. Wydany w 1963 roku zdobył najistotniej prestiżową włoską nagrodę, Premio Strega; wygrywając pomiędzy innymi z Tommasem Landolfim, Primem Levim i Beppem Fenogliem. Do końca XX wieku miał we Włoszech pięćdziesiąt cztery edycje, i nadal pozostaje na liście lektur szkolnych. Ta niezwykła kronika dokumentuje życie zasymilowanej żydowskiej rodziny najpierw w czasach nasilającego się faszyzmu, potem drugiej wojny światowej, wreszcie po upadku Mussoliniego.
Natalia Ginzburg, uważana za jedną z największych włoskich pisarek, jest też pisarką nieznaną szerokiej publiczności, choć jej oparty na osobistym wyznaniu, a zarazem surowy i pozbawiony sentymentalizmu styl stał się wzorem dla wielu pokoleń autorów. Za swoją literacką matkę uznaje ją Vivian Gornick, wśród najważniejszych dla siebie pisarzy wymienia ją również Andr?s Barba.
W Słowniku rodzinnym równolegle biegną obok siebie dwie historie: ta na powierzchni i ta pod powierzchnią słów, tę drugą musimy wyczytać sami, pozbawieni jakichkolwiek kół ratunkowych, jakie najczęściej rzucają czytelnikom bardziej zapobiegliwi narratorzy. Ginzburg, pozostając w centrum wydarzeń, stoi w cieniu, nie zdradza własnych emocji i przemyśleń. We wprowadzeniu do Słownika rodzinnego czytamy, iż choć książka „powstała na kanwie prawdziwych wydarzeń, trzeba ją czytać jako powieść – a zatem nie należy mieć mniejszych ani obszerniejszych pragnień niżeli od powieści". Sama autorka ma jednak obfite wymogi wobec czytelników – wymaga od nich, żeby zajrzeli pod podszewkę słów, zobaczyli to, co zostało przemilczane.
W Słowniku rodzinnym raz po raz ktoś znika – bliscy i przyjaciele trafiają do więzień, giną na wojnie, odbierają sobie życie. Tymczasem narratorka nie pozwala sobie na szloch i patos, co najwyżej chłodny smutek tonowany ironią. Jest to powściągliwość typowa dla wielu powojennych autorów – lecz w tym wypadku skrywa nie tylko traumę wojenną, ale także uczuciowe wycofanie: potrzebną umiejętność tych, którzy wychowują się na emocjonalnej pustyni.
Słownik rodzinny to opowieść o wyśmienitej, inteligenckiej rodzinie Levich, wyznającej progresywne, jak na tamte czasy, socjalistyczne i ateistyczne poglądy. Rodzinie, w której domu spotykają się znane postaci – chociażby pisarz Cesare Pavese, wydawca Giulio Einaudi, filozof Felice Balbo, eseista Nicola Chiaromonte, twórca sprzętów do pisania Adriano Olivetti i wielu, wielu innych. Każdy w tym domu ma coś oryginalnego do powiedzenia, każdy błyszczy intelektem, każdy zabiera głos w każdej sprawie – jednak słowa budują tu jedynie fałszywą solidarność, tak naprawdę będąc narzędziem wyróżniania się, ekspresją pozornej jednostkowości. Tytułowy „słownik rodzinny" to wykorzystywane poprzez Levich powiedzonka, frazy, wyrażenia, które – jak pisze Ginzburg – są „fundamentem rodzinnej jedni"; tyle że jest to wspólnota czysto werbalna, niezakorzeniona w uczuciach. Piątka dzieci Levich, łącznie z małą Natalią, jest melancholijna i wyobcowana, matka zajęta głównie sobą, a wszyscy podporządkowani zmiennym nastrojom i kaprysom ojca-tyrana. „My i matka – pisze Ginzburg – to były według niego same tchórze, ciamajdy i murzyni". Przemoc emocjonalna, jawne arogancje, kłótnie i wrzaski są w tej upajającej się poczuciem własnej wyższości rodzinie na porządku dziennym. Jedni nie nad wyraz posiadają ochotę słuchać drugich: „Skończcie z tym wreszcie! Słyszałem to już tyle razy!" – grzmi ojciec, słowa nie pozwalają się porozumieć, nie budują bliskości, wydają się puste, roztrzaskują się wobec grozy faszyzmu. A jednak ta nielubiąca się, nieserdeczna i traktująca się nawzajem z obojętnością rodzina uparcie trzyma się razem. Ich językowe nawyki, podobnie jak krawcy, którzy przeżyli wojnę i nadal szyją dla nich ubrania, dają im poczucie bezpieczeństwa i ciągłości życia. Ginzburg z przenikliwością odsłania, jak pewne przekonania pozwalają przetrwać za cenę niezrozumienia.

Specyfikacja produktu

Specyfikacja Słownik rodzinny Filtry
Kategoria Encyklopedie i słowniki
Marka Filtry
ISBN 9788396060945
Oprawa twarda
Autor Natalia Ginzburg
Wydawnictwo Filtry
Ilość stron 320
Rok wydania 2021
Aktualnych ofert 1
Najniższa cena 31,80 zł
Najwyższa cena 31,80 zł
W bazie od 20.03.2021
Data aktualizacji 18.01.2025
Opinia użytkowników -
Nasza recenzja -
Rekomendacja sklepu TaniaKsiazka.pl

Historia cen

Funkcja monitorowania historii cen pozwala na ocenę wartości produktu w czasie.

Przepraszamy, obecnie brak aktualnych informacji z historią cen tego produktu.

Recenzje / opinie

Opinia klientów jest dla innych niezwykle istotna! Dodaj recenzję produktu.

Jeszcze nikt nie ocenił Słownik rodzinny Filtry. Bądź pierwszy i dodaj swoją opinię!

Znalezione oferty w bazie

Ceny ofert dla Słownik rodzinny Filtry Filtry, które zostały przedstawione poniżej, nie obejmują potencjalnych kosztów dostawy. Zanim wskażesz miejsce zakupu, zapoznaj się z oceną firmy i uwzględnij koszt wysyłki/dostawy. Aktualizacja listy ofert następuje co kilka / kilkanaście minut.

  • Słownik rodzinny Filtry (w sklepie TaniaKsiazka.pl)

    Słownik rodzinny Filtry Sklep on-line
    ★★★★★
    31,80 zł
    Kategoria w sklepie TaniaKsiazka.pl: Encyklopedie i słowniki Filtry

Produkty powiązane

Słownik rodzinny Filtry
Filtry

Inne z kategorii Encyklopedie i słowniki

...