„Podpis w komórce. DNA i świadectwa inteligentnego projektu" to jedna z najważniejszych publikacji pióra teoretyków projektu, która zmieniła oblicze debaty o pochodzeniu informacji w DNA. Autor „Podpisu…" Stephen C.
Meyer, amerykański historyk i filozof nauki, porusza w książce temat świadectw inteligentnego projektu dostrzegalnych w danych genetycznej występującej w komórce w postaci cząsteczek DNA. Uważa, iż dotychczasowe próby wyjaśnień fenomenu DNA są niewystarczające.
wyróżnia, iż jedynym znanym nam źródłem pochodzenia danych jest umysł, dlatego powstanie DNA nie mogło być wynikiem działania konieczności lub przypadku (albo obydwu tych czynników), lecz wymaga inteligencji.
Informacja zawarta w DNA cechuje się wyspecyfikowaną złożonością, czyli zawiera określoną sekwencję nukleotydów, która stanowi świadectwo projektu.Skoro naturalistyczne wyjaśnienia pochodzenia życia są niezadowalające, to, jak twierdzi Meyer, jedyną szansą rozwiązania zagadki DNA jest hipoteza projektu.
Uczony argumentuje, iż należy przyjąć możliwość, iż informacja genetyczna została zaprojektowana, ponieważ na podstawie obecnej wiedzy jest to najkorzystniejsze wyjaśnienie pochodzenia rozmaitości biologicznej.Pochodzenie życia pozostaje jedną z największych nierozwiązanych tajemnic współczesnej nauki.
Patrząc poza biochemię problemu i skupiając się na pochodzeniu i treści informacji „kodu życia", Meyer napisał szczególnie czytelną i wciągającą relację z poszukiwań rozwiązania tej tajemnicy. Polecam tę książkę równocześnie laikom, jak i profesjonalistom.– dr Edward Peltzer, chemik i oceanografMeyer burzy materialistyczne przesądy leżące w centrum biologii ewolucyjnej, odsłaniając jej piętę achillesową: całkowitą ślepotę na źródła informacji.
Wraz z podziwm, że komórki działają tak prędko jak superkomputery i tak wydajnie jak sporo fabryk, załamuje się idea bezmyślnego kosmosu. Jego sposób na obalenie teorii Richarda Dawkinsa odszuka tyle samo miłośników, co przeciwników.– George Gilder, pisarz i ekonomista, autor Bogactwa i nędzyW tej niebanalnej narracji Meyer dowodzi tego, co ja jako chemik od dawna podejrzewałem: niekierowane procesy chemiczne nie są w stanie wytworzyć perfekcyjnej złożoności żywej komórki.
Meyer prezentuje przekonujące dane empiryczne świadczące o istnieniu inteligentnego projektu – cyfrowy kod przechowywany w DNA komórki. Decydujący argument bazujący na zapierających dech w piersi przełomowych osiągnięciach naukowych.– dr Philip S.
Skell, członek United States National Academy of SciencesStephen C. MeyerAbsolwent University of Cambridge, doktor historii i filozofii nauki. Wykładowca filozofii na Whitworth College. W 2002 roku oficjalnie stanął na czele Center for Science and Culture, ośrodka należącego do Discovery Institute.W 2009 roku ukazała się pierwsza książka Meyera „Podpis w komórce.
DNA i świadectwa inteligentnego projektu". Praca ta została szanowana za książkę roku przez czasopismo „The Times Literary Supplement", a magazyn „World" przyznał jej autorowi tytuł Człowieka Roku 2009.
Meyer przedstawił w niej pogląd, iż informacja genetyczna występująca w cząsteczkach DNA jest świadectwem działania inteligencji, swojego rodzaju „autografem", który – jego zdaniem – jasno wskazuje na inteligentne pochodzenie.
W 2013 roku ukazała się druga książka Meyera „Wątpliwość Darwina. Kambryjska eksplozja życia jako świadectwo inteligentnego projektu". Seria Inteligentny Projekt to pierwsza tak ambitna i bogata sugestia na polskim rynku wydawniczym, w ramach której ukazują się książki dotyczące teorii inteligentnego projektu – Intelligent Design (ID).Autorzy zastanawiają się: czy różnorodność życia na Ziemi może być wyjaśniona wyłącznie poprzez procesy czysto przyrodnicze? Czy złożone struktury biologiczne mogły powstać drogą przypadku i konieczności, bez udziału inteligencji? Czy Ziemia jest tylko jedną z wielu niczym niewyróżniających się planet?Teoria inteligentnego projektu jest ogólną teorią rozpoznawania projektu i ma szerokie użycie w takich dziedzinach nauki, jak kryminalistyka, historia, kryptografia, astronomia i inżynieria.
seria Inteligentny Projekt ukazuje, że koncepcja ID powinna być stosowana dodatkowo w zagadnieniach pochodzenia i rozwoju zróżnicowanych form życia i w próbie zrozumienia nas samych.