W budownictwie wodnym geosyntetyki są wykorzystywane równocześnie jako warstwy filtracyjne, drenażowe, separacyjne, zbrojeniowe, jak i ochronne. Stanowią powierzchniowe zabezpieczenia przeciwerozyjne i bariery hydrauliczne.
Stosuje się je do budowy praktycznie wszystkich rodzajów budowli hydrotechnicznych, m.in. Falochronów, nienaturalnych raf, ostróg, progów podwodnych, tam i zapór. W niniejszej książce autorka pokazuje aktualny stan wiedzy na temat możliwości użycia geosyntetyków w budownictwie wodnym.
Główną uwagę zwraca na zasady projektowania i wykonywania umocnień złożonych z geosyntetycznych elementów, podsumowując przy okazji wyniki kilkuletnich prac prowadzonych na ten temat w Instytucie Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.
W publikacji przedstawiono także zasady doboru tworzyw i badania, które należy przeprowadzić przed ich wykorzystaniem w budownictwie hydrotechnicznym. "Książka przygotowana poprzez prof. Krystynę Kazimierowicz-Frankowską jest wyjątkowo wartościową pozycją, która wypełnia lukę jaką w tradycyjnej literaturze stanowi zastosowanie geosyntetyków w budownictwie morskim i wodnym śródlądowym." Z recenzji prof.
dra hab. Inż. Ryszarda Coufala, ZUT Powyższy opis pochodzi od wydawcy.