Autor korzystając z ogromnej bazy źródłowej skategoryzowanej w trakcie kwerendy w archiwach państwowych w Polsce i w Niemczech prezentuje zjawisko grabieży mienia, „które było powszechnym doświadczeniem wojennej rzeczywistości lat 1939-1945 w Polsce.
Grabież trwała bezustannie przez cały okres okupacji i była zaplanowanym elementem niszczenia egzystencji ludzi. Już od początku okupacji nakładano na obywateli polskich przeróżne ograniczenia majątkowe, a także zajmowano ich mienie na drodze rekwizycji i konfiskat.
Grabież mienia w Kraju Warty, podobnie jak na całym obszarze Polski zajętym poprzez III Rzeszę, miała charakter masowy i przybrała dwie znaczące formy – rabunku pozainstytucjonalnego, w którym aktywni byli poprzez cały okres okupacji niemieccy funkcjonariusze i niemieccy cywile oraz grabieży oficjalnej, ujętej w struktury organizacyjne.
Bardziej dotkliwa okazała się ta druga forma wywłaszczeń dokonywana poprzez specjalnie w tym celu ustanowione instytucje niemieckiej administracji państwowej, które organizowały i przeprowadzały konfiskaty majątku Polaków.
[…] spomiędzy nich najważniejszą instytucją był Główny Urząd Powierniczy Wschód (Haupttreuhandstelle Ost, HTO), który objął swym działaniem polskie ziemie inkorporowane do Niemiec, a także częściowo Rzeszę Niemiecką.
HTO posiadał sieć ekspozytur – Urzędów Powierniczych, które działały w poszczególnych jednostkach ziem wcielonych. Dla Kraju Warty ustanowiono Urząd Powierniczy w Poznaniu (Treuhandstelle Posen) wraz z filią w Łodzi.
[…] Grabieżcza polityka administracji powierniczej spowodowała zupełne zniszczenie podstaw gospodarki prywatnej i przedwojennej struktury własnościowej. Bezwzględna gospodarcza eksploatacja objęła wszystkie dziedziny życia społeczno-gospodarczego i zrujnowała w wysokim stopniu polski dorobek narodowy i prywatny większości polskich rodzin.
Do szkód materialnych należy dodać szkody moralne. Polacy wykluczeni z uczestnictwa w życiu politycznym, kulturalnym i gospodarczym byli używani w niemieckich przedsiębiorstwach jako tania siła robocza." Powyższy opis pochodzi od wydawcy.