Są rodziny i Rodziny. Są stulecia i Stulecia. Są wreszcie powieści i Powieści.
Stulecie Winnych to powieść, która pochłania bez reszty. Jest w tej trylogii nieśmiertelnieść i prawda uniwersalna. Jest wreszcie idealna opowieść o rodzinie, której losy wpisują się w dramatyczne wydarzenia XX wieku. I trzy pary bliźniaczek. Jedna w każdym pokoleniu…
Tytułowych Winnych czytelnik poznaje w momencie trudnym – dla samej rodziny, dla ich rodzinnego Brwinowa i dla kraju, którego od ponad wieku nie ma na mapie. Tuż przed wybuchem I wojny światowej na świat przychodzą pierwsze w rodzinie bliźniaczki. Niestety w chwili narodzin Ani i Mani umiera ich matka. Po kilku miesiącach wybucha najstraszliwsza z dotychczasowych wojen, która dotkliwie zrani Winnych, tak jak setki tysięcy polskich rodzin. Radość z odzyskanej niepodległości trwa zaledwie dwadzieścia lat. 1 września 1939 roku, w pierwszym dniu kolejnej wojny, na świecie pojawiają się kolejne bliźniaczki – córki Mani. Poprzez długie lata wojenna zawierucha zabiera i oddaje bliskich w najmniej oczekiwanych momentach. A później trzeba poskładać życie na nowo. Bohaterowie zmagają się z powojenną rzeczywistością, z niechcianym ustrojem,typowo z własnymi słabościami. Kolejnym pokoleniom rodziny Winnych będzie dane doświadczyć tego wszystkiego, czego doświadczali Polacy w ostatnich dekadach XX wieku – kryzysu gospodarczego i pustych półek, stanu wojennego i powszechnego zastraszenia, upadku socjalizmu, pierwszych wolnych wyborów, a potem zmagań z niełatwą rzeczywistością dopiero co odzyskanej wolności.
za każdym razem, gdy czytelnik ma wrażenie, iż wszystko się już układa, iż kręte drogi wreszcie się prostują, a ludzie znajdują właściwe ścieżki, przejeżdża czołg historii, siejąc zniszczenie i żłobiąc głębokie koleiny w życiorysach bohaterów. I w tym także leży piękno tej sagi – w nieprzewidywalności.
Stulecie Winnych to doskonała opowieść o sile rodziny, o miłości i oddaniu.
Kinga Preis
Ałbena Grabowska
Pisarka, lekarz neurolog-epileptolog. Matka trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania. Wydała pomiędzy innymi kryminał Ostatnia chowa klucz, powieści: Coraz mniej olśnień, Lady M., trzytomową sagę Stulecie Winnych, a także trylogię Alicja w krainie czasów (Wydawnictwo Zwierciadło). W 2015 wyrózniona nagrodą „Pióro" na Festiwalu Literatury kobiet za 1 część sagi Stulecie winnych – ci, którzy przeżyli.