Chemia obliczeniowa stała się w ostatnich latach jednym z podstawowych narzędzi badawczych zarówno w samej chemii, jak i naukach pokrewnych. Dynamiczny rozwój tej dziedziny był realny dzięki ogromnemu wzrostowi dostępnych mocy obliczeniowych, ale też dzięki innowacyjni dokonanemu na polu samych metod obliczeniowych oraz poprawie produktywności algorytmów i implementującego je oprogramowania Niniejsza książka została napisana z myślą o dostarczeniu krótkiego i z łatwością przyswajalnego wstępu do wszelkich kluczowych metod i technik użytkowanych w dziedzinie.
W szczególności obejmuje ona zagadnienia związane z opisem struktury elektronowej metodami chemii kwantowej, mechaniką molekularną, zagadnieniami optymalizacji geometrii, technikami symulacji molekularnych, mechaniką statystyczną oraz metodami o charakterze hybrydowym.
Zamiast systematycznego opisu chemii teoretycznej, nacisk został w niej położony na wyjaśnienie kluczowych aspektów związanych z zasadami działania poszczególnych metod. Z rozmysłem zrezygnowano także z rozbudowanego opisu matematycznego omawianych zagadnień.
Książka jest adresowana przede wszystkim do studentów wyższych lat studiów licencjackich, jednakże może się jeszcze okazać wartościowa dla studentów studiów wyższych stopni oraz naukowców planujących podjęcie badań z użyciem metod chemii obliczeniowej.
Co więcej, w obecnych czasach, niemal każda osoba zajmująca się naukowo chemią napotka w literaturze dotyczącej przedmiotu swoich badań prace obliczeniowe. Książka ta może się w takich przypadkach okazać {pomocn|przydatn)a przy identyfikacji zastosowanych tam metod oraz ocenie wiarygodności prezentowanych wniosków.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.