Północny łuk refleksyjny był stosowany począwszy od prehistorii po XX wiek, na obszarach od Polski na zachodzie aż do Kamczatki na wschodzie. Jego obecność nie tylko w Polsce, ale także na świecie nie zostało w polskiej literaturze przedmiotu opisane.
Tymczasem rodzaj ten jest najdłużej i najszerzej używanym wariantym łuku. Jego charakterystyczne cechy, choć najróżniejsze w zależności od regionu produkcji i innych czynników, pozostawały niezmienne. Świadczy to o sprawności konstrukcji i żywotności praktyki tak jego wytwarzania, jak i wydajnego zastosowania.
Znaleziska archeologiczne, a także ikonografia świadczą, że był powszechny na ziemiach wschodnich i północnych sąsiadów Polski i w Czechach. Takie same ślady poświadczają jego znajomość w Polsce.Książka ta ma więc zapełnić szeroką lukę w polskiej literaturze, jaką jest brak opracowań na temat północnego łuku refleksyjnego.
W tym celu został w tej publikacji opisany tak według chronologii, jak geografii jego występowania, żeby na podstawie skategoryzowanego materiału określić jego zastosowanie w Polsce. Jednakowo ważny jest materiał ilustracyjny, także niewiele znany w polskiej literaturze przedmiotu, a będący ważnym źródłem dla historii łuków północnych w Polsce....Jakub Juszyński (1988), historyk, zajmuje się rekonstrukcją historyczną Scytów i przeciętniewiecznych Węgier.
Publikuje w „De re militari”, „Mówią Wieki” i „Pruthenii”. Tytuł Północny łuk refleksyjny w Polsce Autor Jakub Juszyński Wydawnictwo Inforteditions EAN 9788365982858 ISBN 9788365982858 Kategoria Historia\Historia Polski liczba stron 52 Format 16.3x23.5x0.4 cm Rok wydania 2021 Oprawa Miękka Wydanie 1