Tematem tej niezwykłej książki są fundamentalne prawdy wiary chrześcijańskiej ukazane w kontekście duchowej biografii jednego z najpopularniejszych pisarzy i intelektualistów XX w.: C.S. Lewisa. Proces przemiany autora „Opowieści z Narnii" z pozycji ateisty w głęboko wierzącego chrześcijanina Alister E.
McGrath opisał bardzo szczegółowo, dokumentując go źródłowo poprzez powołanie się na liczne listy i publikacje Lewisa. Autor wyszedł od analizy jego myśli i jej źródeł, żeby w ośmiu esejach składających się na książkę poruszyć m.in.
problem sensu świata i ludzkiego bytu, zbadać znaczenie „mitu" we współczesnej kulturze i religii i rozważyć, czy Lewis zasługuje na miano fachowego teologa,, a także wyjaśnić jego znany „argument z pragnień" przemawiający za faktem istnienia Boga i Jego relacji z człowiekiem.
Ta praca dowodzi,przystępne w formie i głębokie pod względem treści myśli Lewisa nic nie straciły ze swojej intelektualnej świeżości, pomimo upływu kilkudziesięciu lat od ich powstania, i do teraz stanowią natchnienie dla wielu do refleksji nad wielkimi pytaniami o sens życia, wiarę i Boga.
kolekcja wydawnicza „C. S. Lewis. Rozum i Wiara" to zbiór publikacji dotyczących twórczości i życia Clive’a Staplesa Lewisa, uznawanego za największego współczesnego chrześcijańskiego apologetę. Przedstawia intelektualne walory teizmu oraz argumentację na rzecz tezy o racjonalności przekonań teistycznych, a w szczególności chrześcijaństwa.
Choć Lewis zmarł w roku 1963, jego twórczość jest wciąż aktualna. Do jego argumentów i analiz dotyczących moralności oraz społeczeństwa wciąż odwołują się zawodowi filozofowie i teologowie, a także liczni przedstawiciele obu stron filozoficzno-teologicznego sporu ateizmu z teizmem.
Na język polski zostało już przełożone niemało prac C.S. Lewisa, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Wciąż jednak brakuje opracowań biograficznych i krytycznych i pogłębionych analiz jego poglądów.
linia „C. S. Lewis. Rozum i Wiara" ma wypełnić tę lukę. Publikowane w niej teksty odznaczają się naukową wnikliwością, a jednocześnie są dostępne dla szerokiego grona czytelników, tak jak twórczość samego C.S.
Lewisa, który przekonywał, iż dzięki chrześcijaństwu wszystko inne nabiera sensu. 'Alister E. McGrath w książce „Intelektualny świat C.S. Lewisa" przyjaznym okiem spogląda na osiem różnorodnych obszarów zainteresowań Lewisa, od analiz jego autobiografii do odpowiedzi na pytanie, czy Lewis był teologiem.
Zaprezentowane eseje zostały napisane w dostępny sposób, co na pewno nawiązuje do apologetycznej twórczości Lewisa, która była znana i lubiana nie tylko poprzez osoby z kręgów akademickich.' dr hab.
Sławomir Leciejewski, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu 'Te eseje, wnikliwe i skłaniające do namysłu, pozwalają uchwycić intelektualny świat C.S. Lewisa na tle szerszego kontekstu.
McGrath jest szczegółowo zaznajomiony z twórczością Lewisa i przyjaznym,w dodatku krytycznym okiem spogląda na zagadnienia związan...