To bardzo dobra i dostępnie napisana książka dla osób o najróżniejszym przygotowaniu. Może zainteresować równocześnie osoby systematycznie studiujące wiedzę o ludzkim poznawaniu (filozofia, psychologia, socjologia), jak też przedstawicieli wielu przeróżnych zawodów, dziedzin sztuki i literatury, dla których myślenie intuicyjne jest niezbywalnym źródłem twórczości.
W książce umiejętnie przedstawiono dotychczasowe rezultaty badania intuicji. Zapoznajemy się nie tylko z silnymi stronami intuicji, ale także z warunkowanymi przez nią błędami. Niewątpliwym walorem książki jest rozległość zawartej w niej wiedzy o najróżniejszych formach i prawdopodobnych mechanizmach intuicyjnego poznawania.
W ramach takiego sposobu prezentacji materiału intuicja nabiera cech cyklu przenikającego wszystkie procesy umysłowe człowieka, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Prawie każdy akt rozumienia zawdzięczamy intuicji.
Oryginalność naszych ocen i wypowiedzi dodatkowo w wielkim stopniu zależy od intuicji. Wszystko, co niewyrażone, niewypowiedziane tkwi w naszych umysłach jest widocznie bogatsze i bardziej złożone aniżeli to, co udaje się nam uporządkować i zakomunikować w typowy sposób.
Z tego właśnie względu wiedza o intuicji ma coraz większe znaczenie, które będzie wzrastało w przyszłości. Z recenzji prof. Czesława S. Nosala Czy każdy z nas ma zdolności intuicyjne? Czy je wykorzystuje? Czy warto się kierować przeczuciami? David G.
Myers, psycholog społeczny i propagator wiedzy psychologicznej zebrał w swojej książce to, co psychologia ma do powiedzenia na temat intuicji. Prezentuje różnorodne formy i prawdopodobne mechanizmy intuicyjnego poznawania.
Dowodzi jednocześnie siły intuicji jak i jej słabości. Pisze, iż "intuicja - nasza bezpośrednia, natychmiastowa wiedza poprzedzająca racjonalną analizę - ma równocześnie zdumiewający potencjał i stanowi zaskakujące niebezpieczeństwo".
Myers oddziela rzeczywistość od iluzji, demonstrując użycia intuicji w sporcie, ekonomii, polityce doborze kadr, małżeństwie i pracy terapeutycznej. Książka jest jednakowo fascynująca, jak jej temat. "Charaktery", Sierpień 2004