O tym, jak nie zgubić siebie, gdy świat wie lepiej. Są w najróżniejszym wieku, pochodzą z odmiennych środowisk. Mają inne doświadczenia zawodowe, życiowe, emocjonalne. Na tym polega ich siła i piękno. W głównej mierze robić coś „jak dziewczyna" oznacza: słabiej, gorzej.
Tytułowe dziewczyny żeby się z tym nie zgodziły. Janina Bąk, Sylwia Chutnik, Maja Heban, Martyna Kaczmarek, Magdalena Mołek, Helena Norowicz, Maja Ostaszewska, Agnieszka Smoczyńska, Danuta Stenka, Katarzyna Wolińska, Aleksandra Petrus.
Anna Tatarska zaprosiła je do intymnej rozmowy o stereotypach, dojrzewaniu, poszukiwaniu swojej ścieżki. O ciele i emocjach, o porażkach, rozczarowaniach i wkurzeniu. Bohaterki szczerze i otwarcie mówią także o rzeczach bolesnych i trudnych.
O przemocy, traumie, stosowaniu. O potrzebie bycia inną, o wymogich, których nie chcą już spełniać.również o nieprzystępnej nauce akceptacji siebie, wynikającej z bycia sobą sile. Kobiety w społeczeństwie nieprzerwanie się ocenia, obserwuje.
Ich decyzje i potrzeby nieraz bywają kwestionowane. Sytuacja bohaterek książki jest o tyle unikatowa, że wszystkie – choć każda w inny sposób – są na dodatek osobami publicznymi. Dziennikarkami, aktorkami, pisarkami, influencerkami.
Są widoczne. Opinie innych ludzi, niekiedy okrutne i bezmyślne, to coś, z czym mierzą się na co dzień. Słuchając opowieści bohaterek, poczujesz więź z kobietami, które mimo różnic dużo łączy. „Jak dziewczyna" to historia o ponadpokoleniowej i ponadpolitycznej wspólnocie kobiecych doświadczeń.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.