Pierre Bayard (ur. 1954), profesor literatury w Paryżu, jest autorem ponad dwudziestu książek o szczególnie unikalnym charakterze krytyki zaangażowanej i interwencyjnej. Jeden wątek to analizy powieści kryminalnych i innych utworów (Hamlet) wykazujące, iż autor (Agatha Christie, Conan Doyle) niewłaściwie, w świetle danych fabuły, zidentyfikował przestępcę.
W kilku innych publikacjach Bayard doradza czytelnikowi, jak się zachować w określonych okolicznościach kulturowych. Niniejsza książka dotyczy sytuacji, gdy trzeba się wypowiedzieć o miejscu, w którym się nie było.
Tak się dzieje nie tylko w trakcie spotkań towarzyskich, ale także wszędzie tam, gdzie wymagane jest alibi (cudzołóstwo, przestępstwo). Ten temat jest dla autora okazją do przejrzenia dzieł klasyków opisujących kraje, których w rzeczywistości nie odwiedzili.
Bayard demaskuje Marco Pola opisującego Chiny, do których prawdopodobnie nawet się nie wybrał, Chateaubrianda, który zmyślił relacje z podróży po Ameryce, Karla Maya, który nigdy nie dotarł na Dziki Zachód.
Prowokacyjna teza książki głosi jednak, że wbrew lubianej metodzie obserwacji uczestniczącej fizyczna obecność w danym miejscu nie decyduje o walorach jego opisu, a ulepszone wyniki zagwarantuje metoda obserwacji z dystansu.
Choć Blaise Cendrars z pewnością nigdy nie jechał koleją transsyberyjską, jego słynny poemat relacja z tej podróży okazał się bezprecedensowy dla XX-wiecznej poezji. Tytuł Jak mówić o miejscach, w których się nie było? Autor Pierre Bayard Wydawnictwo Aletheia EAN 9788365680921 ISBN 9788365680921 Kategoria Literatura, Eseje, publicystyka literacka liczba stron 272 Format 122x195x20 mm Rok wydania 2021 Oprawa broszurowa