Czy jest życie poza zbrodnią i winą? Główny bohater powieści, Bartek Ostrowski, morduje z zimną krwią, a chcąc zatrzeć trop, szuka schronienia w klasztorze; wielowiekowa tradycja głosi, iż miejsce monastyczne gwarantuje niekaralność. Nie przewidział tylko, iż miejsce odosobnienia okaże się zaskakująco gwarne. W relacjach z mieszkańcami klasztoru - tak stałymi, jak i tymczasowymi - rozpoczyna rozpadać się misterny plan bohatera, a role łowcy i ofiary niebezpiecznie się do siebie zbliżają. Każdy, kto decyduje się „umrzeć dla świata", skrywa jakąś tajemnicę. Życie pod zakonną regułą, powtarzalność dni i ćwiczeń dyscyplinujących ciało, ten sam krajobraz, milczenie... Kolejne rozdziały, ułożone zgodnie z monastyczną liturgią godzin, prowadzą nieuchronnie do pytania: co się stanie, gdy zło zamieszka w miejscu świętym.
Autor o książce:
Mówię o sobie, że jestem śmieciarzem kultury. Wyniesione z biblioteki dostojnych manuskryptów pytania mieszam z tym, co znalazłem w popkulturze, z całą jej fascynacją złem. Styk tych dwóch światów jest moją przestrzenią literacką. Dociekliwym podaję szerokość geograficzną „Archipelagu Lewiatana": nóż i pióro, a pomiędzy nimi trochę kąsających nieprzystępnych pytań.
Marcin Cielecki – ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów „Miasto wewnętrzne" (2015) i książek poetyckich „Ostatnie Królestwo" (2010), „Czas przycinania winnic" (2002). Nominowany do Wawrzynu Literackiej Nagrody Warmii i Mazur 2015. Uczestnik warsztatów pisarskich w Arktyce zorganizowanych poprzez Fundację Identitas i laureat Nagrody Specjalnej Fundacji Identitas (2020). Mieszka w Olsztynie.
Tytuł Archipelag Lewiatana Autor Marcin Cielecki Wydawnictwo JanKa EAN 9788362247745 ISBN 9788362247745 Kategoria Literatura\Powieść ilość stron 400 Format 14.5x20.5x2.5 cm Rok wydania 2020 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1 Waga 0.575 kg