,,Mur" to podsunięta czytelnikowi sposobność przyjrzenia się z dystansu pewnym mechanizmom, przestroga przed ich uruchamianiem. Pokazując kompletny świat, na pozór zupełnie różny od naszego, Grzegorz Gortat wprowadza nas do niego stopniowo; pozwala wraz z głównym bohaterem odsłaniać jego tajemnice, odzyskiwać utraconą pamięć i smakować emocje, robić w nim karierę i popełniać błędy.
Podejmować ryzyko i wyrażać bunt, mierząc się ze skutkami tych zachowań. Czytelnik może się tu poczuć niczym w krainie zmyślnej komputerowej gry, w wyrafinowanej antyutopii również przeżyć déja vu, wspominając czasy peerelowskiego socjalizmu, a zwłaszcza jego naczelną, choć nieobecną w praktyce zasadę, iż człowiek jest najważniejszy.
Czy w takim świecie jednak może on być rzeczywistym twórcą$289 Czy też, budujejąc wokół siebie przedmioty, nawiązując relacje i wymyślając idee, musi niepostrzeżenie zamieniać je w klatki, wtrącać w niewolę siebie i innych, mimo iż od wieków tęskni za wolnością$290 I czy taki człowiek - i taki świat - może przetrwać, czy także skazany jest na zagładę$291 Autor o książce: W,,Murze" chciałem zwrócić uwagę na pewną umowność ról, jakie życie na nas nakłada.
Mieszkający w obrębie Muru to trybiki, numery bez imienia i nazwiska, w sposób efektywny i niezawodny potrafiące tę machinę wprawiać w ruch,równocześnie, jeśli zajdzie taka potrzeba, zdolne wchodzić w rolę innych, co zespaja się z wywyższeniem w hierarchii.
Czy jednak to faktyczne dowartościowanie bohaterów$292 Przesuwani po polach szachownicy, wciąż są tylko bezwolnymi pionkami, trybikami, które machina w każdej chwili może zmiażdżyć. Grzegorz Gortat, urodzony w 1957 roku w Łodzi.
Anglista, tłumacz, pisarz. Autor utworów różnych tematycznie i wysokogatunkowo (fantasy, kryminał, powieści obyczajowe, powieści dla dzieci i młodzieży). Laureat nagród literackich (trzykrotnie wyodrębniony w konkursie IBBY Książka Roku: w 2006 za powieść,,Do pierwszej krwi", w 2009 za powieść,,Szczury i wilki", w 2013 za powieść,,Ewelina i Czarny Ptak"; w 2008 roku otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za utwór,,Do pierwszej krwi").
Dla młodszych czytelników napisał ostatnio,,Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo"; dochód ze sprzedaży książki kompletnie przekazywany jest poszkodowanym poprzez wojnę Syryjczykom.