Czy odkrywanie podwarszawskiej, mazowieckiej wsi i jej okolic może być fascynującą estetyczną i kulturoznawczą przygodą? Czytając „Jarzębią Łąkę” wyruszamy w zadziwiającą, nieprzewidzianą podróż. Już sama nazwa wsi – Jarzębia Łąka i uliczek wokół domostwa autora – Zaściankowa, Kusa, mogą poruszać wyobraźnię, lecz tamtejszy mikrokosmos okazuje się posiadać dużo rozmiarów.
Tłem są stara sosna, zdziczała wiśnia, bociany, sikorki i dzięcioły. Ale wokół nich znajdujemy przednie i bardzo osobiste opisy życia we współczesnej wsi z jej obrzędowością religijną i – może z zasady – spotkania z historią: tą tragiczną, związaną ze społecznością żydowską, lecz też i romantyczną – gdzie pojawiają się Norwid, Kotarbińscy, Podkowiński.„Jarzębia Łąka” to także obraz stanu ducha i umysłu dzisiejszego, dojrzałego inteligenta – uciekającego, choć nie w pełni produktywnie, od pokaźnego świata ku zaściankom, zakorzenionego, czy tego chce, czy nie, w tradycji i historii, ciągle poszukującego nowych zauroczeń i odkrywającego nowe fabryki różnorodnych lasek spacerowych.
Narrator nastrojowej, refleksyjnej gawędy łączy bliskie widoki z opisami wewnętrznych peregrynacji i strzępami przypominających się lektur. Właśnie stanął przy półce z białą porcelaną. Patrzy przez okno na swoją wieś i na ciągnące się aż po horyzont łąki, za którymi urodził się Norwid.
Słyszy stąd dzwony kościoła w Postoliskach, zwołujące wiernych na mszę. Później widzi pałacowy park w Chrzęsnem, gdzie Podkowiński kończy swój pejzaż. A jeszcze dalej majaczy przed nim senny Witebsk z obrazów Chagalla.
Tytuł Jarzębia Łąka. Niedługie Formy 4 Autor Michał Szymańczak Wydawnictwo Veda EAN 9788396219923 ISBN 9788396219923 Kategoria Literatura\Esej reportaż liczba stron 44 Format 17.1x24x0.4 cm Rok wydania 2022 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.158 kg