Problematyka przywiązania jest aktualnie ponownie odkrywana poprzez teoretyków i klinicystów, zajmujących się nie tylko terapią rodzin ale także szeroko pojętą psychoterapią. Publikacja, z uwagi na kompleksowe ujęcie tematu, wielki wachlarz problemów od zagadnień teoretycznych i historycznych począwszy aż po konkretne aplikacje kliniczne teorii przywiązania, ma w swej istocie charakter podręcznika.
Redaktorzy, dysponując zestawem prac o wysokich walorach merytorycznych, mogli skonstruować zgodnie z tytułem monografię o wysokich walorach dydaktycznych. O rozpiętości problematyki świadczy fakt, że w pracy jest mowa - zawsze w kontekście teorii przywiązania - między innymi o psychozach, o zaburzeniach borderline, o zaburzeniach jedzenia czy o chorobach psychosomatycznych.
Autorzy to znani i cenieni psychiatrzy i psycholodzy, terapeuci z wiodących polskich ośrodków. (Z recenzji wydawniczej prof. Dr hab. Bogdana de Barbaro). Barbara Józefik, jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, adiunktem w Collegium Medicum UJ, wykładowcą i profesorem Krakowskiej Szkoły Wyższej im.
A.F. Modrzewskiego, psychoterapeutą i superwizorem psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Psychologicznego, współzałożycielką Sekcji Naukowej Terapii Rodzin PTPi jej byłą przewodniczącą.
Od wielu lat kieruje Ambulatorium Terapii Rodzin Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CMUJ. Autorka wielu publikacji z zakrsu psychoterapii i terapii rodzin, problematyki zaburzeń odżywiania się, członkini międzynarodowych towarzystw, m.in.
American Family Therapy Academy i European Family Therapy Association. Prowadzi szkolenia w zakresie terapii rodzin. Grzegorz Iniewicz, jest doktorem nauk humanistycznych, psychologiem klinicznym, psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz European Association for Psychotherapy, pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na stanowisku adiunkta i w Ambulatorium Terapii Rodzin Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CM UJ, członek zarządu Sekcji Naukowej Terapii Rodzin PTP, autor prac z zakresu psychologii klinicznej, psychoterapii, etiologii zaburzeń emocjonalnych.