Książka „Zmartwychwstał, nie ma Go tu! Jest żywy na zawsze!" stanowi kolejny tom edycji, na którą się składa: Album-książka „Na skrzyżowaniu dróg (Ekklesia). Jak Jezus dla nas stwarzał swój Kościół".
Album ten ukazał widoczne punkty historii ludzkości, historii zbawienia, jak i dynamizm powiększania się pierwszych wspólnot chrześcijańskich, drogę Apostołów z Jerozolimy poprzez Bliski Wschód, Azję Mniejszą, Bałkany, Grecję – do Rzymu.
Album oparty jest o Biblię i o życie Kościoła dziś. Ukazuje życie człowieka we wspólnocie wiary jaką jest Kościół, kroczenie drogą jaką jest Jezus. Drugą pozycją wydawniczą był tom: „nowe odczytanie codzienności.
Teksty Wschodnich i Zachodnich Ojców Kościoła". Pokazał on żywotność, konkret i precyzję, z jaką w pierwszych wiekach chrześcijaństwa codzienność była widziana w świetle Jezusa Chrystusa. A także jak dużą troskę przywiązywano do umocnienia klimatu życia wspólnoty chrześcijańskiej, żyjącej w pogańskim otoczeniu.
teraz wydany został tom trzeci: „Zmartwychwstał, nie ma Go tu! Jest żywy na zawsze". Jej celem jest przybliżenie rzeczywistości Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa współczesnemu człowiekowi. „Czterdzieści dni spotkań Zmartwychwstałego z uczniami były „szkołą nowego języka" kontaktu ze Zmartwychwstałym Panem, pokazaniem jak rozwój człowieka prowadzi do zmartwychwstałej formy istnienia, a obrastanie konsumpcją i egocentryzmem je blokuje" – czytamy.
„na ogół zatrzymujemy się na opisach Ewangelii ukazujących spotkania nad Jeziorem Galilejskim, wzruszamy się opisami męki krzyżowej w Jerozolimie – dodaje o. Koprowski. – Kończymy opisem spotkań ze Zmartwychwstałym, jak byśmy stawali przed jakimś murem nie do zrozumienia.
Zaprzecza bowiem temu, co drzemie w sercu każdego człowieka: nie ma lekarstwa na śmierć, nawet w przypadku Jezusa z Nazaretu. On także skończył na krzyżu i w grobie. Cierpienie i śmierć jakby zawsze miały się lepiej".
„Dzieje Apostolskie relacjonują, iż Jezus po swojej męce i śmierci, spotyka się z uczniami widzialnie „poprzez czterdzieści dni". Był to dla apostołów „kurs w szkole językowej",teraz porozumiewać się ze Zmartwychwstałym w Duchu.
podczas tego kursu Jezus przeprowadza poprzez sporo prób nowego języka, z konieczności używając jeszcze pewnych części poprzedniego języka (dać się zobaczyć tu czy tam, dać się stopniowo rozpoznać, dać się dotknąć, kierując ich połowem ryb na jeziorze itp.), żeby „przejść" do wiary, właściwej wzięciu do nieba Jezusa poprzez Ojca.
(…) Fakt, że On stoi pomiędzy nimi zdumiewa i onieśmiela uczniów; i choć rozpoznali Go z wielką radością, są zaskoczeni: nie przychodzi z daleka, jest wśród nas, jest już obecny. Ewangelista chce podkreślić, iż Pan „daje się znaleźć i zobaczyć" tam, gdzie za każdym razem już się teraz znajduje.
Także wtedy, gdy nie daje się zobaczyć" – mówi współautor publikacji. „Wydarzenie zmartwychwstania Jezusa w sposób radykalny zmieniło rozumienie istnienia ludzkiego, naszej teraźniejszości i przyszłości.
Daleka od osłabienia uwagi skierowanej na dziś, w...