Krzyżówki Tematyczne są pierwszymi z linii zeszytów ćwiczeń przygotowanych z myślą o osobach dorosłych, które na skutek urazu lub choroby utraciły zdolność swobodnego komunikowania się przy pomocy słów rozpoznano u nich afazję.
Podstawowym problemem pacjentów z afazją jest poprawne nazywanie aktualizowanie pojęć zgodnych w formie (wymówieniu) i treści (znaczeniu) z wzorcem znanym każdemu, kto posługuje się danym językiem. Krzyżówki Tematyczne mają na celu aktualizowanie nazw rzeczy i osób.
Wielu spomiędzy pacjentów z afazją jest w stanie rozwiązać większość Krzyżówek Tematycznych bez pomocy albo z niewielką pomocą innych osób. Krzyżówki mają w tytule informację dotyczącą kategorii poszukiwanych pojęć, a odgadywane wyrazy definiowane są w możliwie przyjazny dla pacjenta sposób tak, by odwołać się do najszczególniej standardowych skojarzeń znaczeniowych.
Rozwiązania wszelkich krzyżówek zamieszczone są na końcowych stronach każdego zeszytu ćwiczeń. Formuła krzyżówki tworzy okazję do samodzielnego sprawdzenia poprawności wykonania zadania przez pacjenta (podanie poprawnego hasła stanowiącego rozwiązanie krzyżówki).
Ten element autokontroli zwiększa wiarę pacjenta we własne możliwości i mobilizuje go do dalszych ćwiczeń rehabilitacyjnych. W sytuacji, gdy stan zdrowia pacjenta nie umożliwia jego samodzielną pracę, materiał leksykalny skatalogowany w Krzyżówkach Tematycznych może być z powodzeniem wykorzystany do innych ćwiczeń logopedycznych, na przykład w tzw.
rozmowie kierowanej z pacjentem. Od inicjatywy i pomysłowości osoby prowadzącej zajęcia z pacjentem zależy sposób użycia nazw skategoryzowanych w tematyczne zbiory pojęć. Warto podkreślić, że ćwiczenia z użyciem Krzyżówek Tematycznych może prowadzić równocześnie specjalista (neuro)logopeda, jak i rodzina pacjenta.
Tematyka i budowa Krzyżówek Tematycznych czyni z nich pomoc dydaktyczną {pomocn|przydatn)ą nie tylko w terapii osób dotkniętych afazją. Zakres tematyczny: osoby, film, sport, zdrowie, wiedza obywatelska.