Ayfer Tunç w swojej książce poszukuje odpowiedzi na pytania: Czym jest ojczyzna$829 Co jest istotą narodu$830 Czy wspólne pochodzenie łączy, czy raczej dzieli - i czym właściwie jest owo wspólne pochodzenie$831 Autorka stara się stworzyć portret socjologiczny społeczeństwa tureckiego w całej jego rozmaitości.
poprzez historie zwykłych ludzi demonstruje jego mentalność, mocne strony i wady, nie waha się przy tym poruszać tematów wstydliwych czy niewygodnych. Nie ukrywa niechlubnych wydarzeń. Nie ocenia, nie krytykuje i nie chwali, pozostawiając czytelnikowi miejsce na własne przemyślenia.
Pod względem formalnym,,Historie z ojczyzny" stanowią nawiązanie do opowiadań znanego tureckiego pisarza Refika Halita Karaya, wydanych w 1919 roku pod tym samym tytułem. Wyważony - lecz nigdy chłodny - fason autorki, pełen wymownych niedomówień i zaskakujących obrazów, sprawia jednak, iż książkę tę możemy czytać nie tylko jako dialog z dawniejszymi czasami, ale też jako przejmujące świadectwo teraźniejszości.