Ani autor, ani chyba nikt z sięgających po tę książkę nie twierdzi, że psychoterapia jest dziedziną, którą można uprawiać na podstawie wiedzy zaczerpniętej z podręcznika. Niniejsza publikacja nie jesttypowym podręcznikiem.
Tytuł należycie oddaje jej charakter - to książka, która początkującym psychoterapeutom dostarczy użytecznych rad i wskazówek, jak uniknąć podstawowych błędów i potknięć w pracy klinicznej. Uwagi dotyczą najczęściej terapii jednostkowej, ale mogą być {pomocn|przydatn)e dla terapeutów rodzinnych i grupowych, psychologów klinicznych i pracowników socjalnych.Treść książki wzbogacają przykłady zaczerpnięte z praktyki prowadzonej przez samego Autora.
Spis treści: Przedmowa Wstęp Rozdział 1. O czym psychoterapeuta powinien pamiętać Rozdział 2. Postawa terapeutyczna i przymierze terapeutyczne Rozdział 3. Pierwsze spotkanie diagnostyczne Rozdział 4. Wywiad Rozdział 5.
Ustalenie celu psychoterapii i kontrakt Rozdział 6. Początek psychoterapii Rozdział 7. Zakończenie psychoterapii Rozdział 8. Cztery elementy techniki psychoterapeutycznej Rozdział 9. Przeniesienie, przeciwprzeniesienie i opór Rozdział 10.
Mechanizmy obronne Rozdział 11. Interwencja kryzysowa Rozdział 12. Zespół stresu pourazowego Rozdział 13. Psychoterapia prowadzona z dziećmi Rozdział 14. Psychoterapia prowadzona z imigrantami Rozdział 15.
Zaburzenia psychosomatyczne Rozdział 16.