Porywająca powieść psychologiczna, która nie stroniąc od czarnego humoru, odsłania najmroczniejsze zakątki ludzkiej duszy. Z inspiracji książką powstał film w reżyserii Taiki Waititiego "Jojo Rabbit".
Johannes, gorliwy członek Hitlerjugend, dorastający w latach czterdziestych w Austrii po aneksji poprzez Trzecią Rzeszę, po ciężkim urazie w trakcie nalotu odkrywa, iż jego rodzice ukrywają żydowską dziewczynę imieniem Elsa w sekretnym pomieszczeniu w ich obfitym, wiedeńskim domu.
Początkowa zgroza, jaka go ogarnia, przeistacza się w zainteresowanie, a następnie w miłość i obsesję. Po zniknięciu rodziców Johannes odkrywa, iż jest jedyną osobą świadomą występowaniu Elsy w domu, jak dodatkowo jedynym człowiekiem odpowiedzialnym za jej przetrwanie.
Manipulując i poddając się manipulacji, Johannes obawia się końca wojny: wraz z nią nadejdzie perspektywa utraty Elsy i koniec ich związku obejmującego pasję i obsesję, podległość i apatię, miłość i nienawiść.,,Tatuażysta z Auschwitz, Złodziejka książek, Chłopiec w pasiastej piżamie - wszystkie są świetnymi książkami dającymi wgląd w żydowskie doświadczenia w trakcie II wojny światowej.
Niebo na uwięzi nie stanowi wyjątku - i być może to najbłyskotliwsza z tych wszelkich powieści. Niepokojąca, poruszająca, bardzo interesująca, nieprzerwanie fascynująca - to historia, której czytania nie będziesz w stanie przerwać".,,My Weekly",,najlepszą cechą tej niebanalnej powieści jest jej zdolność pokazywania części naszej historii, którą inni lekceważą: dlaczego cierpienie może uczynić niektórych bardziej wrażliwymi, a w innych wzmaga okrucieństwo, i jak wojna, sama w sobie stanowiąca pogwałcenie ludzkiej godności, zaciera granicę pomiędzy zwycięzcami i pokonanymi".,,Elle",,To mocne, zapadające w pamięć dzieło.
Christine Leunens prowadzi nas płynnie przez fabułę z chwilowymi przebłyskami czarnego humoru i bezustannie bardzo subiektywnym głosem Johannesa. To niezwykłe, iż współczesnej autorce udało się tak produktywnie zanurzyć czytelników w sposobie myślenia młodego nazisty, przy jednoczesnym zmuszeniu ich do zastanowienia się nad motywami jego czynów".,,Yorkshire Magazine" Powyższy opis pochodzi od wydawcy.