„Łódź pomiędzy wojnami" jest przewodnikiem, informatorem, a nawet książką adresową ukazującą miasto w okresie dwudziestu jeden lat istnienia II Rzeczypospolitej. Publikacja jest opowieścią o codziennym życiu w tamtym czasie –w sposób nieco uproszczony, jednak umożliwiający poznanie tego ciekawego okresu w dziejach naszego państwa, które odradzało się po 123 latach zaborów.
Fakt ten postawił zarówno przed władzami jak i przed społeczeństwem duże wyzwania. Powstała konieczność stworzenia struktur państwowych, wojskowych, komunalnych i zmiany mentalności społeczeństwa.
W końcu władza przestała kojarzyć się z wrogiem, represjami, wynarodowieniem. Odrodzone państwo nie potrzebowało już romantycznych bohaterów i poświęceń. Dzisiaj należało tylko pracować, tworząc gospodarcze podwaliny kraju.
Nastąpił rozwój polskiej inicjatywy prywatnej. Powstawały nowe zakłady produkcyjne, sklepy oraz instytucje kultury. Łódź, będąca drugim co do wielkości miastem Rzeczypospolitej, była jednym z najważniejszych ośrodków życia gospodarczego kraju.
Angielski dziennikarz po wizycie w mieście w połowie lat 20. XX wieku napisał: "Jeśli ktoś chce zobaczyć przeszłość Polski, winien zwiedzić Kraków, teraźniejszość odzwierciedla Warszawa, przyszłość tego kraju – Łódź." W książce zamieszczone będzie ok.
250 fotografii, dużo z nich nie było do tej pory publikowanych. Kolejne rozdziały publikacji prezentują poszczególne dziedziny życia miasta – np. Architekturę, komunikację, oświatę, samorząd, handel. Wyróżnikiem książki będzie interesująca szata graficzna nawiązująca do pionierskich publikacji z lat 30.
XX wieku. Do książki dołączono darmowe dodatki: reprint, przygotowany przez Księgarnię Nike, planu miasta Łodzi wydanego w 1937 roku nakładem Księgarni S. Seipelt płyta CD Bałuckiej Kapeli Podwórkowej z lubianymi łódzkimi piosenkami z okresu dwudziestolecia międzywojennego płyta DVD z fragmentem Polskiego Tygodnika Dźwiękowego Polskiej Agencji Telegraficznej z 1937 roku oraz filmem fabularnym pt.
"Skłamałam". Powyższy opis pochodzi od wydawcy.