Album ukazuje wybrane arcydzieła malarskie ze skarbów zebranych w Muzeach Watykańskich. Jego autor, wybitny historyk sztuki i wieloletni dyrektor Muzeów, jak nikt potrafił dokonać atrakcyjnego wyboru dzieł do prezentacji i zadbać o bogaty komentarz rzeczowy.
oferuje spojrzenie na włoską sztukę poprzez pryzmat sporych malarzy, którzy budujeli jej historię – od Giotta po Francesca Podestiego. Zapoznaje nas z malowidłami na desce i płótnie, a także freskami z Muzeów Watykańskich, dziełami o najróżniejszym pochodzeniu i zamówionymi poprzez przeróżnych zleceniodawców, ale połączonymi kolekcjonerską pasją kolejnych papieży.
Prezentacja inicjuje się od Pinakoteki i przechowywanych w niej skarbów, czyli dzieł Giotta, Fra Angelica, Benozza Gozzolego, Melozza da Forlì, Carla Crivellego, Pietra Pierugina, Rafaela, Leonarda, Tycjana, Belliniego, Veronese, Barocciego, Guercina, Reniego, Domenichina i Caravaggia.
Następnie odwiedzamy kaplicę Mikołaja V z arcydziełem Fra Angelico, w Apartamencie Borgia oglądamy efekt pracy Pinturicchia, zatrzymujemy się w słynnych Stanzach Rafaela. Na kolejnych stronach trafiamy do Galerii Map Geograficznych, przechodzimy przez Salę Sobieskiego, w której możemy podziwiać ofiarowane poprzez papieżowi poprzez Polaków w 1883 roku dzieło Jana Matejki, aby skończyć zwiedzanie w Sali Niepokalanego Poczęcia przed dziełem sporego portrecisty Francesca Podestiego.
Oprócz ogromnego waloru estetycznego i edukacyjnego album ma także wartość funkcjonalną i może służyć jako profesjonalny przewodnik po malarstwie zgromadzonym w Muzeach Watykańskich. Po jego lekturze czytelnik będzie wiedział, przed którymi dziełami warto się na dłużej zatrzymać w czasie zwiedzania, pozna historię powstania poszczególnych malowideł i powody, dla których kolejni papieże chcieli je posiadać w zbiorach.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.