Kiedy pojawia się myśl, iż nadchodzi starość? I czy w ogóle się pojawia – czy to bardziej cykl, który zdarza się przeoczyć? Albo ignorować?
Dziewięćdziesięciotrzyletnia aktorka Halina Kwiatkowska powiedziała, iż była tak szczególnie zajęta pracą, że do osiemdziesiątki nie zdążyła zauważyć, iż się starzeje. Czym więc jest owo starzenie się, kiedy głowa wciąż pcha do działania i kiedy chcielibyśmy zrobić jeszcze tak niemało – podróżować, zbudować dom, założyć nowy biznes, zakochać się – a musimy liczyć się z ograniczeniami, jakie pojawiają się wraz z wiekiem?
Bohaterowie Minut przyglądają się tym momentom z dużą uważnością i zaskoczeniem. Głębsze zmarszczki, ulgi w komunikacji miejskiej czy coraz pokaźniejsza bateria leków. Starość przede wszystkim zbiega się także z brakiem zainteresowania młodych, z którymi coraz trudniej znaleźć wspólny język. Iza Klementowska towarzyszy seniorom na spacerze, w kawiarni, na potańcówkach, odwiedza ich w pustych ogromnych domach i w maleńkich pokojach wykrojonych z mieszkań ich dzieci lub współdzielonych z innymi pensjonariuszami domu spokojnej starości. Słucha o tęsknocie za miłością utraconą zbyt wcześnie, lecz też o miłości odnalezionej dopiero w jesieni życia.
Ta książka pomaga oswoić starość,prezentuje też, że wbrew pozorom może tętnić życiem bardziej aniżeli za młodu. I iż właśnie wtedy można poczuć wolność.
Iza Klementowska – reporterka i dziennikarka, publikowała m.in. W „sporym Formacie", „Wysokich Obcasach Extra", „Newsweeku", „Kontynentach", „Machinie", „Sukcesie", „Bluszczu" i „Nowym Dzienniku" (Nowy Jork). Jej teksty ukazały się również w antologiach Swoją drogą, Pytania, których się nie zadaje, Odwaga jest kobietą. Autorka książek Samotność Portugalczyka (nominacja do Nagrody im. Teresy Torańskiej), Szkielet białego słonia (nominacja do Nagrody Travelery, nominacja do Nagrody Radia Wrocław Emocje), Skóra. Witamy uchodźców (Nominacja do Nagrody im. Beaty Pawlak), Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów.