Wojciech Dudzik proponuje rozpoznanie i interpretację funkcji oraz form występowaniu maski, rozumianej jako przedmiot materialny, we współczesnej kulturze europejskiej. Poddaje weryfikacji przeświadczenie, że maska - wskutek sekularyzacji i desakralizacji w warunkach globalizacji kultury - straciła swoje znaczenie "pierwotnego narzędzia człowieka" i stała się jedynie egzotyczną ozdobą, zabawką, eksponatem muzealnym.
Książka przeciwstawia się utartym poglądom o marginalizacji maski we współczesnej kulturze europejskiej i pokazuje wyniki najnowszych badań w tym zakresie. Jej zaletą jest analiza przeróżnego materiału, od maski neoobrzędowej do ochronnej, od maski używanej w trakcie demonstracji politycznych do maski eksponowanej w muzeum.
Książka Maska w kulturze współczesnej Europy. Teorie i praktyki stanowi zwieńczenie badań prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Wcześniejszym efektem tych badań, opublikowanym w 2018 roku także w Wydawnictwie Naukowym PWN, była antologia Paradoksy maski gromadząca wybrane najnowsze zagraniczne teksty na temat teorii i miejsca maski w kulturze, po raz pierwszy przełożone na język polski poprzez Wojciecha Dudzika, Agatę Łukszę, Amudenę Rutkowską i Dorotę Sosnowską.
W niniejszej publikacji Wojciech Dudzik odwołuje się do tamtych ustaleń teoretycznych i pokazuje rezultaty własnych badań terenowych, co pozwala wyciągnąć ogólniejsze wnioski na temat znaczenia i funkcji maski w kulturze europejskiej.
Jest to pierwsze w literaturze polskiej tak wszechstronne przedstawienie problematyki maski we współczesnej Europie. Odbiorcami książki są pracownicy naukowi wykładający antropologię, kulturoznawstwo, teatrologię, socjologię i inne kierunki humanistyczne, jak w dodatku studenci tych kierunków.
Książka może być wykorzystywana na zajęciach z antropologii i kulturoznawstwa na wielu uczelniach. Sięgną po nią także wszyscy zainteresowani fenomenem maski nie tylko w ujęciu antropologicznym i kulturowym, ale także społecznym, politycznym.