Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój nowych metod neuroobrazowania. Ich używanie jest konieczne u wielu chorych, gdy istnieje konieczność wykluczenia tła organicznego badanego schorzenia. Dzięki coraz łatwiejszemu dostępowi do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego zastosowanie tych metod w psychiatrii jest coraz częstsze.
Przełom w badaniach przyszedł wraz z wynalezieniem i użyciem współczesnych metod badania mózgu. Pozwoliły one przyjrzeć się pracującemu mózgowi, czyli mózgowi żywego człowieka. Stworzyło to badaczom szansę bezpośredniej obserwacji jego pracy ''na bieżąco'' w trakcie wykonywania określonych zadań.
W świetle najnowszych badań, opartych na omawianych w książce technikach neuroobrazowania, pacjenci nasi ujawniają często zaburzenia percepcji, jak i ekspresji emocji, które mogą ulegać pogłębieniu wraz z czasem trwania procesu chorobowego.
Najnowsze techniki neuroobrazowania posiadają ogromny udział w wyjaśnianiu przyczyn i mechanizmów wielu zaburzeń psychiatrycznych, choć niektóre z nich są, póki co, cenniejsze jako narzędzie badawcze niżeli diagnostyczne.
Monografia, którą czytelnik ma w ręku, jest rezultatem wieloletniej współpracy psychiatry i neuroradiologa. Poprzedzona była wcześniej wspólnymi publikacjami. Dopiero jednak teraz zgromadzony wielki materiał doczekał się systematycznego opracowania i mamy nadzieję, że będzie {pomocn|przydatn)y w poszerzaniu wiedzy przez psychiatrów i innych lekarzy.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.