Książka podejmuje problem metodologiczny, z którym borykają się nauki społeczne. Polega on na tym, iż poziom pomiaru, jakim dysponujemy, nie jest wystarczający, aby w sposób uprawniony móc wykorzystać całkowitą gamę dostępnych metod statystycznych. Sporo z tych metod zakłada, że mamy do czynienia z „silnym" pomiarem, a więc ze zmiennymi posiadającymi jednostkę. Tymczasem w socjologii i innych pokrewnych dziedzinach wiedzy typowo mamy do czynienia z danymi, które co najwyżej reprezentują uporządkowania. Tego typu zmienne będą tutaj głównym obiektem zainteresowania.
Ze Wstępu
Książka Adama Kęski może wypełnić pokaźną lukę. Jej tematem są zmienne porządkowe i właściwe im metody opisu statystycznego […] nie zastąpi […] podręczników, ale badaczom, którzy chcą lepiej zrozumieć podstawy teoretyczne metod statystycznych, dostarczy jednocześnie dużo wiedzy, jak i materiału do przemyśleń. Badaczom, którzy poszukują efektywnych narzędzi do analizowania zmiennych porządkowych, jednocześnie przybliży rozwiązania znane z podręczników, jak i zaproponuje nowe, choć „poręczne" zastosowania nie zajmują w książce centralnego miejsca.
Z recenzji Jacka Hamana
Doktor Adam Kęska jest socjologiem, adiunktem w Zakładzie Przemian Społecznych i Gospodarczych w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Jest absolwentem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie poprzez mnóstwo lat prowadził zajęcia dydaktyczne w zakresie statystyki. Do jego głównych zainteresowań naukowych należą: metodologia badań ilościowych oraz teoria wyboru społecznego. Metody opisu statystycznego zmiennych porządkowych to jego pierwsza samodzielna książka.
Tytuł Metody opisu statystycznego zmiennych porządkowych Autor Adam Kęska Wydawnictwo Oficyna Naukowa EAN 9788364363245 ISBN 9788364363245 Kategoria Nauki humanistyczne\Socjologia ilość stron 228 Format 13x20.6x1.2 cm Rok wydania 2015 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.266 kg