Publikacja omawia wizytę amerykańskiego kaznodziei Billyego Grahama w Polsce w 1978 r. Graham znany był najczęściej z zakrojonych na szeroką skalę przedsięwzięć ewangelizacyjnych, organizowanych po wojnie w Stanach Zjednoczonych, w Europie Zachodniej, a później także na innych kontynentach.
Oprócz propagowania ewangelikalnego chrześcijaństwa, niosły one również przesłanie kulturowe, a pośrednio i polityczne. W powojennym świecie religia była ważnym czynnikiem w dwubiegunowym podziale na wolny i demokratyczny Zachód i ateistyczny, opresyjny komunistyczny blok wschodni.
Chrześcijaństwo i swoboda jego praktykowania stały się wyznacznikiem wolności obywatelskich, sukcesu społeczno-gospodarczego, stabilności politycznej i porządku moralnego. Autor przedstawia uwarunkowania przyjazdu Grahama do Polski i przebieg i skutki tego niedużo dziś obecnego w polskiej pamięci zbiorowej wydarzenia.
Analizuje przyczyny zaproszenia wystosowanego poprzez polski Kościół baptystów, stosunek do wizyty innych wyznań protestanckich i Kościoła katolickiego, jak dodatkowo władz PRL, przy założeniu, iż była ona czymś więcej niż tylko ewangelizacją prowadzoną przez znanego kaznodzieję.
Publikacja demonstruje, w jaki sposób produkowany przez dtente nowy klimat w stosunkach Wschód Zachód umożliwił prowadzenie dyplomacji metodami nieformalnymi. Obrazuje także stosunki religijne w Polsce i na świecie w latach 70.
XX w., ekumenizm i swoistą konkurencję międzywyznaniową. W wizycie Grahama spotyka się kilka części: religijny, widoczny we wzmocnieniu baptyzmu/protestantyzmu w Polsce, Europie Wschodniej i ZSRR, kulturowy, polegający na eksporcie ewangelikalnej wersji protestantyzmu, i polityczny, związany z realizowaniem w nietradycyjny sposób występowaniu amerykańskiej w świecie komunistycznym.
Tytuł Mosty wzajemnego zrozumienia Autor Włodzimierz Batóg Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego EAN 9788323550389 ISBN 9788323550389 Kategoria Literatura, Polityka, Politologia ilość stron 220 Format 240x170 mm Rok wydania 2022 Oprawa broszurowa