Czy wyobrażacie sobie świat bez motyli$1109 W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat na świecie wyginęło osiemdziesiąt procent motyli. Widok modraszka, polowca szachownicy czy pazia królowej staje się już teraz rzadkością.
Czerwończyk żarek i paź żeglarz jeszcze znikają z naszych łąk. Zabijają je pestycydy, nawozy nienaturalne i uprawy monokulturowe. Niemiecki biolog ewolucyjny Josef H. Reichholf przestrzega przed zbliżającą się katastrofą organiczną, równocześnie przybliżając fascynujący świat motyli.
Podglądając je w naturze, opowiada o ich niezwykłych zwyczajach, śledzi ich cykl życiowy i tłumaczy, skąd się wzięły ich nazwy. Reichholf proponuje jeszcze potężne rozwiązania, które mogą uchronić motyle przed wyginięciem, jak chociażby budowę w każdej gminie biotopów, czyli specjalnych siedlisk.
Książka Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach oprowadza nas po kolorowym królestwie tych błyskotliwych, kruchych i bezbronnych zwierząt, których wkrótce może zabraknąć.,,Wielką zaletą tej książki jest spojrzenie na przyrodę oczyma doświadczonego i powściągliwego w osądach naukowca, a jednocześnie pełnego pasji przyrodnika, od najmłodszych lat zafascynowanego życiem motyli.
Czytelnik wynajdzie tu opisy niecodziennych strategii przetrwania. Autor dzieli się również troską o delikatne ekosystemy w obliczu nasilającej się presji ze strony gospodarki człowieka i nieprzewidywalnych zmian środowiska" - Alicja i Radek Brzezowscy, Motylarnia.pl.,,Język Reichholfa jest łagodny, lecz rozwiązania, które oferuje, są radykalne" -,,Süddeutsche Zeitung".,,Ta książka kieruje uwagę na procesy naturalne, które zainteresują nie tylko badaczy motyli" -,,Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Josef H. Reichholf, zoolog i biolog ewolucyjny, do 2010 roku kierował zbiorem kręgowców bawarskiego muzeum zoologii. Profesor Ekologii i Ochrony środowiska na Uniwersytecie technicznym w Monachium.
Laureat Treviranus-Medaille, najwyższego wyróżnienia dla niemieckich biologów, i nagrody Grüterów dla popularyzatorów nauki. W 2007 roku otrzymał Nagrodę im. Zygmunta Freuda za najkorzystniejszą książkę popularnonaukową przyznawaną poprzez Niemiecką Akademię Języka i Literatury.