Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska... Któż nie zna nazwisk polskich noblistów i - przynajmniej - kilku faktów z ich życiorysów. Sławomir Koper w książce „Nobliści skandaliści”, wydanej nakładem Wydawnictwa Harde, nie skupia się jednak na ich wybitnych osiągnięciach w dziedzinie literatury czy nauki, lecz na życiu prywatnym.
nieraz pełnym osobistych niepowodzeń, tragedii, trudnych relacji z najbliższymi, skandali. Porusza te sfery, które pomijają autorzy hagiograficznych żywotów. Pomniki zyskują życie. Intrygują, wzruszają, śmieszą, zaskakują...
pokazuje nam też laureatów nagrody Nobla, o których polskich korzeniach nie wszyscy wiedzą.. Opisuje niełatwe stosunki Marii Skłodowskiej-Curie z córkami i jej romans z żonatym fizykiem Paulem Langevinem, z powodu którego omal nie cofnięto decyzji o przyznaniu jej po raz drugi Nagrody Nobla.
Cytuje też listy kochanków i fragmenty sekretnego dziennika Marii, kobiety o której Albert Einstein mówił, iż „jest tak niebanalna, iż dla każdego może się stać niebezpieczna”. Relacjonuje miłość Henryka Sienkiewicza, portretowanego w głównej mierze jako nobliwego mężczyzny z bródką i pokrzepiciela serc polskich, do przepięknej Heleny Modrzejewskiej i jego zauroczeń innymi kobietami.
Kto wie, że Władysław Reymont, autor Chłopów i Ziemi Obiecanej, był czeladnikiem krawieckim, aktorem w wędrownych trupach teatralnych, robotnikiem kolejowym, medium na seansach spirytystycznych? Albo że mógł całkowicie poświęcić się pisaniu dopiero po sfałszowaniu świadectwa lekarskiego i wyłudzenia ogromnego odszkodowania? Sławomir Koper portretuje także Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza.
Pisze o miłościach i namiętnościach poety, a także jego rodzinnych dramatach związanych nawet z chorobą syna. I o żonie Janinie, której poświęcił jeden ze swych najpiękniejszych wierszy: "Kochałem ją, nie wiedząc, kim była naprawdę.
/ Zadawałem jej ból, goniąc za moją ułudą. / Zdradzałem ją z kobietami, jej jednej wierny. / Zaznaliśmy niemało szczęścia i mnóstwo nieszczęścia.”. Wydawnictwo Harde poleca książkę Sławomira Kopra "Nobliści skandaliści”.
Fascynująca lektura odsłaniająca nieznane wydarzenia z życia ludzi, których podziwiamy.