wyjątkowy, polski podręcznik asygnowany dla polskich uczniów zaczynających naukę języka włoskiego w szkołach ponadgimnazjalnych. Szczególne mocne strony serii to: o różnorodność podstawowych i dodatkowych tworzyw, o jednoczesne rozwijanie głównych sprawności, o indukcyjne podejście do gramatyki, o spiralne powtarzanie już nabytej wiedzy, o ćwiczenia sprawdzające równocześnie leksykę i gramatykę i łączące rozmaite kompetencje językowe.
Podręcznik składa się z sześciu tomów, po jednym na każdy semestr nauki. Każdy z tomów mieści kompletny materiał ćwiczeniowy. Każdy tom podręcznika składa się z dwóch zespolonych części: niebieskiej globalnej,, a także czerwonej analitycznej.
Każda lekcja zajmuje dwie strony w niebieskiej i dwie w czerwonej części książki. Dla ułatwienia każda lekcja ma taką samą numerację stron w części niebieskiej i czerwonej. Na końcu podręcznika umieszczono aneks gramatyczny oraz słowniczek włosko-polski.
Do podręcznika dodawana jest folia w kolorze czerwonym i niebieskim umożliwiająca nowoczesną naukę gramatyki i leksyki. Część niebieska mieści następujące elementy stałe: o dialog wprowadzający w pierwszej lekcji wraz z ćwiczeniami na rozumienie globalne, o trzy dialogi w kolejnych lekcjach, poszerzające treści z pierwszego dialogu, służące do pracy analitycznej nad nowymi strukturami, wraz z ćwiczeniami na rozumienie szczegółowe, o ćwiczenia rozwijające słownictwo i kompetencje czytania ze zrozumieniem, pisania i mówienia, o strona poświęcona na autoewaluację w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstu pisanego.
A ponadto: o minisłowniczki po każdej lekcji, o rubryka: Poznaj mój kraj,, o rubryka: Odrobina emocji, o skojarzenia, o ćwiczenie,,dla szperaczy". Część czerwona mieści następujące części stałe: o indukcyjne definicje gramatyczne, które pozwalają na samodzielne odkrywanie zasad językowych, o ćwiczenia utrwalające poznane struktury, o strona poświęcona na autoewaluację w zakresie znajomości struktur językowych.
A ponadto: o rubryka: Ach, te przyimki!, o zdania do tłumaczenia z języka polskiego na włoski i z włoskiego na polski.