Dzieło jest owocem dojrzałej refleksji równocześnie nad filozofią historii, jak również nad praktyką pracy historyka. Stanowcza koncepcja Autora odwołuje się do spojrzenia metodologicznego na historię równoważącego odwołania do teorii poznania zakorzenionej w filozofii tradycyjnej, a także do współczesnych mu koncepcji wywodzących się z rewolucji Kantowskiej, następnie przez Hegla, Diltheya, Webera, Ortegę y Gasseta do Croce, Oakeshotta, Arona itd.
Celem Autora, co pisze we Wprowadzeniu, jest przedstawienie,,krytycznej filozofii historii", a więc przedstawienia racjonalnego podejścia do nauki, która istniejąc od dawna wciąż oscyluje między Scyllą pewności absolutnej, a Charybdą absolutnego relatywizmu, co powoduje jej nieustanne krytyki i ocenę, iż jest dyscypliną wiedzy w kryzysie.
Ogromna erudycja autora, jego wyśmienita znajomość św. Augustyna powodują, że rozważania zawarte w książce przedstawiają nie tylko wprowadzenie w to czym jest historia, lecz także są korzystnym przewodnikiem po dziejach intelektualnych historii jako nauki i jako refleksji nad światem i człowiekiem.
Tytuł O poznaniu historycznym Autor Henri-Irene Marrou Wydawnictwo Marek Derewiecki EAN 9788361199472 ISBN 9788361199472 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 304 Format 15x21 cm Rok wydania 2011 Oprawa twarda