romantyzm (część dotycząca twórczości Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida)
pozytywizm
Materiał nauczania jest ułożony chronologicznie i podzielony na jednostki lekcyjne. Wiedza teoretyczna o epoce jest ściśle powiązana z umiejętnościami funkcjonalnymi, gdyż materiał jest wykonywany przede wszystkim metodą pogłębionej analizy i interpretacji tekstu – inicjujące każdą lekcję komentarze, przydatne wyjaśnienia pojęć kluczowych, a także zadania pod tekstami zezwalają na wnikliwe odczytanie utworów, uczą umiejętności interpretacyjnych, uwrażliwiają na zapisane w tekstach wartości (sekcja Wartości i postawy), rozwijają umiejętności retoryczne uczniów (m.in. Argumentowanie, uzasadnianie opinii, dyskusja wokół postawionego problemu) oraz zezwalają na integrację treści (w lekcjach literacko-kulturowych wyznaczono kolorystycznie polecenia dotyczące nauki o języku).
NOWA EDYCJA podręcznika została wzbogacona o uzupełniające komponenty:
- Wskazówki jak wytwarzać notatkę syntetyzującą, wypowiedź argumentacyjną albo wypowiedź ustną z przykładami, pomocnymi w przygotowaniu do matury od 2023 r.
- Testy historycznoliterackie z zadaniami rodzaju maturalnego, pozwalające uczniom powtórzyć materiał i przyzwyczaić się do takiej formy sprawdzania wiedzy.
- Jeszcze więcej współczesnych tekstów kultury bliskich uczniom (filmy, komiksy, sztuka uliczna), które upraszczają zrozumienie treści.
- Rozbudowane Miniprzewodniki doskonalą umiejętność korzystania z zróżnicowanych źródeł danych, kształcą nawyki systematycznego uczenia się i porządkowania wiedzy."