Cechą tego podręcznika jest "problemowe", a nie "układowe" podejście do nauki diagnozowania. Całościowo jest to edycja zwarta obejmująca 14 spójnych tematycznych części a w każdej z nich wyartykułowane są zbiorczo najmocniejsze z punktu widzenia diagnostycznego problemy.
Kapitalnym pomysłem autorskim jest każdorazowe początkowe, a także końcowe nawiązanie do potężnego przypadku klinicznego wspaniale ilustrującego omawiany problem. Podręcznik ze wszech miar spełnia wszystkie stawiane współczesnym opracowaniom klinicznym oczekiwania - po wydaniu zaś w Polsce, będzie miał wyjątkowy charakter, umożliwiając kompletne opanowanie podstaw "rozumowania lekarskiego".
Prof. Dr hab. Zbigniew Pomorski Książka jest postępowym zwartym opracowaniem z dziedziny diagnostyki klinicznej i laboratoryjnej niepokaźnych zwierząt, autorstwa wielu wybitnych pracowników naukowych i praktyków klinicznych, co sprawia, że zawarta w niej wiedza przekłada się bezpośrednio na użyteczny aspekt - równocześnie dydaktyczny jak i zawodowy.
Prof. Dr hab. Roman Lechowski "Bez właściwej diagnozy dalsze postępowanie lekarskie, choćby najmocniej trudne i kosztowne, jest tylko zbiorem przypadkowych działań w najlepszym przypadku określanych mianem "progresywnanie objawowe".
Książka Od objawu do rozpoznania. Innowacyjnanie diagnostyczne u nieznacznych zwierząt jest pierwszą książką na polskim rynku wydawniczym, która w sposób usystematyzowany i logiczny wprowadza nas w niełatwe zagadnienia diagnostyki klinicznej śladowych zwierząt.
Moje 25-letnie doświadczenie kliniczne podpowiada, że stanie się ona podstawowym narzędziem każdego lekarza klinicysty zajmującego się diagnostyką i leczeniem minimalnych zwierząt towarzyszących. Myślę w dodatku, że powinna być podstawowym podręcznikiem do nauczania studentów medycyny weterynaryjnej diagnostyki klinicznej znikomych zwierząt".
Andrzej Lisowski Lekarz weterynarii Specjalista chorób psów i kotów