Kiedy ktoś pyta, co to znaczy, iż prawo ma godność, odpowiadamy: znaczy to tylko tyle (i aż tyle), iż strzeże godności człowieka, a więc w jednorodnym stopniu przypisuje podstawowe uprawnienia i wolności wszystkim ludziom i na wszelkich nakłada w dziedzinie praw publicznych te same obowiązki.
Prawo, któremu można przypisać godność, nie nakłania do zdrady, dwulicowości, kłamstwa, wiarołomstwa, nie naraża nikogo na zgubę, ból i poniżające traktowanie, nie wymusza poddańczej uległości i nie nakłania do określonych wyborów religijnych, politycznych, moralnych, estetycznych czy jakichś innych.
Nikogo też nie wywyższa tylko z tego powodu, że to jest on, a nie ktoś inny, nikogo też nie czyni obywatelem drugiej kategorii. Prawo, które ma na widoku godność człowieka, wdraża do powszechnej życzliwości, dobrych uczynków, pielęgnuje cnoty osobiste - ambicję, dumę, odwagę, prawdomówność, skromność - wzmacnia dodatkowo cnoty obywatelskie, takie jak odpowiedzialność, obowiązkowość, przychylność, serdeczność.
(...) tak jak każdy człowiek ma mniej lub bardziej wyrazistą osobowość (charakter, temperament, postawę życiową), podobnie każdy system prawny ma w danej epoce cechy swoiste, szczególne. O ile jednak godność człowieka najwyraźniej przejawia się w sytuacjach zagrożenia, a jej probierzem są niebezpieczeństwa i trudy, którym musi on sprostać, o tyle godność prawa uwidacznia się w jego codziennym funkcjonowaniu.
O nabywaniu poprzez prawo coraz obszerniejszej godności świadczy to, że rozdziela ono coraz więcej dobrodziejstw i jest powściągliwsze niżeli w przeszłości w szafowaniu ascetycznymi karami. Tytuł Godność i siła prawa TW Autor Andrzej Kojder Wydawnictwo Oficyna Naukowa EAN 9788385505464 ISBN 9788385505464 Kategoria Literatura, Prawo liczba stron 528 Format 205x140 mm Rok wydania 2001 Oprawa twarda