"Przedstawiona praca stanowi szczególnie atrakcyjne i wartościowe studium na temat zachowań politycznych mieszkańców Dolnego Śląska. Autor oparł swoją analizę na podejściu kulturologicznym. Atrakcyjny jest wniosek o braku znacznego związku pomiędzy cechami społeczno-demograficznymi a poglądami i zachowaniami politycznymi, co podważa konwencjonalną w socjologii politycznej interpretację ekonomiczno-społeczną podziałów i zachowań politycznych." Z recenzji prof.
Jerzego J. Wiatra zarówno w debacie prowadzonej w mediach, jak i na poziomie nauk społecznych dominuje przekonanie, że Polacy kierują się w swych przekonaniach politycznych nie własnymi interesami, miejscem w strukturze społecznej, lecz świadomie albo nie wykonywanymi modelami kulturowymi i związanymi z nimi wartościami.
Dlatego niejednokrotnie można usłyszeć, że w Polsce podziały polityczne i zachowania wyborcze posiadają charakter tożsamościowo-kulturowy. Chcąc zbadać kulturowe uwarunkowania orientacji politycznych Dolnoślązaków, wyodrębniłem w pracy sześć opozycyjnych par orientacji kulturowych (świecka versus religijna, egalitarna versus hierarchiczna, orientacja na współpracę versus na rywalizację, orientacja wolnościowa versus na podporządkowanie, wysoki versus niski kapitał społeczny i orientacja materialistyczna versus postmaterialistyczna).
Zabieg ten pozwolił na analizę całościowego, jednostkowo-subiektywnego stosunku badanych do rzeczywistości społecznej i tego, jak łączy się on z ich sympatiami politycznymi. Na dodatek badając korelację między reprezentowanymi poprzez badanych orientacjami kulturowymi a ich poszczególnymi cechami społecznymi, poruszyłem temat społecznego determinizmu orientacji kulturowych.
Z wprowadzenia