W tomie BAŚKA, WANDA I INNE omówiono nazwy własne malowane na pojazdach i innym sprzęcie używanym przez Wojsko Polskie w okresie od 1917 roku do czasów obecnych. Kolejny tom, który Czytelnicy trzymają w dłoniach – OZNAKOWANIA POJAZDÓW POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH NA ZACHODZIE – przybliża zasady użytkowania znaków rozpoznawczych i taktycznych malowanych na pojazdach wykorzystywanych w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w okresie od 1939 do 1946 roku.
Aby to osiągnąć, Autor przejrzał setki dokumentów i tysiące zdjęć, których jakość nieraz pozostawia mnóstwo do życzenia,korzystnie, że jeszcze istnieją, bo sporo z nich zamiast do archiwów trafia po prostu na śmietniki.
Materiały do opracowania tego tomu Autor czerpał z reguły z archiwum Instytutu i Muzeum im. Generała Sikorskiego w Londynie. Doskonale wiemy, że sprzęt wojskowy z pola walki wyjątkowo różni się wyglądem od tego, co widzimy na co dzień na ulicach.
Pokrywany jest bowiem barwnymi plamami, nazywanymi kamuflażem, i rozmaitymi znakami czy również napisami. Są to tak zwane znaki rozpoznawcze i taktyczne. Używanie ich regulują rozkazy wyższych dowódców, a posiadają one na celu ułatwienie dowodzenia oddziałami wojska i kontroli nad ruchami własnych oddziałów na polu walki, a także na ich zapleczu.
Obok znaków taktycznych używano znaki rozpoznawcze określone rozkazami, lecz zdarzało się wykorzystywanie znaków niezatwierdzonych, a choćby znaków indywidualnych, można powiedzieć – prywatnych. Sposób i miejsce ich malowania regulowały rozkazy, zmieniane w zależności od sytuacji, a przy tym uzgadniane z Dowództwem Armii Francuskiej, a następnie Brytyjskiej, którym pod względem organizacyjnym Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie podlegały.
OZNAKOWANIA POJAZDÓW POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH NA ZACHODZIE to szczegółowy przewodnik, który systematyzuje i wspomaga rozpoznawanie poszczególnych znaków stosowanych w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.
Andrzej Antoni Kamiński Modelarz z wieloletnim stażem, rekonstruktor działający w GRH Breda, autor albumów „Od Acromy do Zwycięzcy”, książki „Baśka, Wanda i inne” i licznych publikacji o sprzęcie stosowanym w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie zamieszczanych w czasopismach „Nasz Refleks”, „Militaria i Fakty”, „Militaria XX Wieku” oraz „Super Model”.
Współautor książek: „Artyleria Samobieżna w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1940-1945”,„Kawaleria Pancerna w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1940-1945”, „Pojazdy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1946”, a także „Staghound”.
Kolekcjoner fotografii sprzętu i uzbrojenia użytkowanych prze żołnierzy polskich na Zachodzie, a także dokumentów dotyczących tego sprzętu i organizacji polskich oddziałów wojskowych.