Ostra Brama – symbol Wilna Zamek na wyspie w Trokach Republika Zarzecza – dom wileńskiej bohemy Gdzie Gustaw przemienił się w Konrada? Kim są Karaimi? Druskieniki – alternatywa dla polskich uzdrowisk? Gdzie spoczywa serce Piłsudskiego? Wilno i Litwa, czyli świeże spojrzenie na nadbałtycki kraj i jego stolicę.
Po wyjeździe z Pascalem zarecytujesz: „Litwo! Ojczyzno moja!". Zielone latem, czerwono-żółto-zielone jesienią, białe zimą – Wilno zasypia tuż po Nowym Roku, by obudzić się na Jarmark Kaziukowy i z pierwszymi dniami wiosny ponownie zakwitnąć.
Ana Uždavinytė, autorka przewodnika Mickiewicz spędził w Wilnie dziewięć lat (z przerwami), ale to całkowicie starczyło, by do dziś pozostał jedną z najważniejszych postaci w historii miasta – nie tylko dla Polaków, lecz i dla Litwinów, także uważających go za „swego".
Ba, prawa do Mickiewicza nie możnakompletnie odbierać Białorusinom! I choć Polacy są o Mickiewicza trochę zazdrośni i wielu z nich razi np. Spotykane tu i ówdzie litewskie „Adomas Mickievičius", chyba nam samym nie ubędzie wieszcza, jeśli przyznamy, że przecież i on sam, i jego twórczość wywodzą się z Litwy.
Przynajmniej najsłynniejszy mickiewiczowski incipit, „Litwo! Ojczyzno moja!", powinien do tego zobowiązywać. Jacek Podsiadło, poeta i prozaik Tytuł Wilno i litwa Pascal Lajt Autor Opracowanie Zbiorowe Wydawnictwo Pascal EAN 9788381033992 ISBN 9788381033992 Kategoria Przewodniki turystyczne\Świat seria Pascal lajt ilość stron 156 Format 11.5x19x1 cm Rok wydania 2019 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.216 kg