Dokładane treści" to pierwsza, najobszerniejsza (obejmująca lata 1975-78) część dziennika, nazywanego przez późniejszych spadkobierców tych zapisów, Jadwigę Stańczakową, a także Annę i Tadeusza Sobolewskich, „tajnym dziennikiem”.
W swej "domowej epopei" Białoszewski przygląda się ludziom, znanym i nieznanym. Przygląda się również sobie, odsłania bujne życie towarzyskie, artystyczne, prywatne. Białoszewski opowiada o przygodzie swego życia trochę jak przybysz, który został wstawiony w ten świat.
Jawa, sen i wspomnienia - wszystko to, przywołane z niesamowitą wyrazistością, splątane w jeden węzeł tworzy rodzaj wielowątkowej powieści o sobie samym. Zapis ma szczególną cechę pisarstwa Białoszewskiego: naoczność.
Ten dziennik d z i e j e się przed nami. Cała twórczość Białoszewskiego jest pewnego typu dziennikiem, tu jednak może się wreszcie ludziom przyglądać bez skrupułów. Stara się nikogo nie sądzić, choć zdarza mu się przytaczać plotki.
przede wszystkim jednak patrzy i słucha. I jak to on, potrafi zgodzić nawet z tymi, co go atakują. Za jego leceniem do ludzi kryje się szeroka samotność. Poza imperatywem pisania jest odczucie pustki. Poza euforią - wyobcowanie.
To przyglądanie się sobie z zewnątrz i walka o siebie, o podziw tego, kim się jest. Tytuł Tajny dziennik 1. Utwory skatalogowane. Tom 15 Autor Miron Białoszewski Wydawnictwo PIW EAN 9788381964296 ISBN 9788381964296 Kategoria Literatura\Poezja ilość stron 740 Rok wydania 2022 Oprawa Twarda Wydanie 1