Andrzej Półtawski jest jednym z najwybitniejszych polskich filozofów. Był twórczym współpracownikiem, a zarazem krytykiem Romana Ingardena i przyjacielem Karola Wojtyły. Jego najważniejsze książki, opublikowane dawno, podobnie jak liczne rozproszone rozprawy i artykuły, są dziś nieosiągalne.
Ułożyć je można w logicznie powiązane tematyczne całości. Tym jest właśnie proponowana książka. Obejmuje studia poświęcone Ingardenowi i Wojtyle (część I i II); części III to poglądy Autora na zadania filozofii układające się w realistyczną filozofię człowieka.
Obszary zainteresowań Autora odpowiadają trzem popularnym pytaniom Kanta: 1) Co mogę poznać? 2) Co powinienem czynić? 3) Na co wolno mi posiadać nadzieję? i czwarte: Kim jest człowiek? Głos Autora jest wyrazistym i poprawnie uzasadnionym głosem w debacie na temat pochodzenia norm moralnych.
Norma nie jest narzucona z zewnątrz, lecz ma źródło w doświadczeniu sumienia, które stale uobecnia napięcie między tym, co jest, a tym, co być powinno. Jego koncepcja człowieka najwięcej zawdzięcza personalizmowi, zwłaszcza Karola Wojtyły.
Do tego dołącza się perspektywa transcendentna - filozoficzne pojęcie dynamiki osoby zbiega się tu z teologicznym pojęciem niedoskonałości ludzkiej natury i określa powołanie filozofii - powinna ona wychodzić od całości, jaką jest osoba, ku potężnym problemom jej poznawczego i użytecznego funkcjonowaniem w świecie.
Wszystkie teksty Profesora Półtawskiego odznaczają się głęboką kulturą filozoficzną, precyzją i ścisłością wypowiedzi. Szata literacka tekstów Autora zaświadcza, iż filozoficznej. Tytuł Terminus T.55 Po co filozofować? Autor Andrzej Półtawski Wydawnictwo Oficyna Naukowa EAN 9788377370100 ISBN 9788377370100 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 480 Format 207x131 mm Rok wydania 2011 Oprawa twarda