Niekonstytucyjność jest najpoważniejszą z wad systemu prawa. Wynika stąd, iż prawodawca lub sądy zignorowały normy konstytucyjne w toku realizacji własnych kompetencji. Konsekwencje niekonstytucyjności prawa odnoszą się jednak nie tylko do organów państwa.
Wpływają jeszcze bezpośrednio na sytuację jednostek - adresatów niekonstytucyjnych regulacji. W książce poruszono szereg fundamentalnych zagadnień dla doktryny i praktyki prawniczej: Czym jest niekonstytucyjność prawa i jakie są jej przejawy$57 W jaki sposób stwierdza się niekonstytucyjność prawa, na czym polega specyfika kontroli konstytucyjności norm prawa prywatnego, a także czy dopuszczalna jest w Polsce rozproszona kontrola zgodności prawa z Konstytucją$58 Jakie są skutki wyroków TK dla systemu prawa i podmiotów prawa$59 Czy stwierdzenie niekonstytucyjności norm prawnych wpływa na ważność czynności prawnych produktywność nabycia praw posiadajątkowych$60 Na czym polega restytucja konstytucyjności w stosunkach cywilnoprawnych po wyroku TK, a zwłaszcza jakie środki prawne mogą wykorzystać jednostki w celu ochrony swych wolności i praw$61 Rozprawa gromadzi całościowe i wyczerpujące omówienie problematyki niekonstytucyjności prawa i jej skutków w sferze prawa cywilnego i w widoczny sposób wzbogaca dorobek doktryny prawa konstytucyjnego i cywilnego.
Wywody autora cechuje jasność i precyzja. Krytyka poglądów, których autor nie akceptuje, prowadzona jest w sposób merytoryczny, a zarazem wyszukany. Proponowane poprzez niego rozwiązania i postulaty są zawsze wsparte rzetelną argumentacją, do której będzie musiał odnieść się każdy, kto będzie chciał zająć się tą motywem.
Z recenzji prof. Dr. Hab. Andrzeja Mączyńskiego Tematyka opracowania wydaje mi się niezwykle interesująca i atrakcyjna - dotyczy zagadnienia wyjątkowo aktualnego. [...]. Interesujące jest zwłaszcza połączenie rozważań konstytucyjnych z cywilistycznymi.
Ta interdyscyplinarność jest niewątpliwą zaletą. Wydaje mi się, że autorowi udało się wypełnić trudne zadanie przeniesienia ustaleń prawa publicznego na grunt prawa prywatnego. Z recenzji prof. Dr. Hab.
marka Zubika Jan Podkowik -adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Center for American Law (2009).
W 2013 uzyskał stopień doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji UW (z wyróżnieniem). W latach 2014-2016 odbył staż podoktorski na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego; od 2010 do czerwca 2017 asystent sędziego w Biurze Trybunału Konstytucyjnego.
W pracy naukowej zajmuje się oddziaływaniem Konstytucji na prawo prywatne, prawnymi aspektami nowych , a także ochrony bezpieczeństwa publicznego.